Adalet Kolluğun Zor ve Silah Kullanma Yetkisi ve Sınırları AİHM ve AYM Kararları Işığında Yaşam Hakkı Bağlamında Ünal Gençtürk

  Fiyat:
  200,00 TL
  İndirimli Fiyat (%15) :
  170,00 TL
  Kazancınız 30,00 TL
  Havale / EFT:
  166,60 TL
  Kolluğun, kamu düzenini korurken ya da kamu düzeninin bozulduğu durumlarda düzeni yeniden tesis ederken kullanmış olduğu yetkilerin en önemlilerinden birisi zor ve silah kullanma yetkisidir. Bu yetki uygulamada kolluk görevlileri tarafından sıklıkla kullanılmakta ve bu yetkinin kullanımı bir kısım tartışmalara neden olmaktadır. Bu bağlamda kolluğun zor ve silah kullanma yetkisinin özellikle hangi hallerde ve hangi sınırlar içerisinde kullanılacağının tespitinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca kolluğun zor ve silah kullanması, genellikle yaşam hakkı bakımından bazı sorunlara neden olabilmektedir. Bu sebeple bu yetkinin sınırlarının yaşam hakkı bakımından da ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle kolluğun zor ve silah kullanma yetkisinin ve bu yetkinin sınırlarının incelenmesi gerektiğini düşündük.

  Kolluğun zor ve silah kullanma yetkisini ve bu yetkinin sınırlarını incelerken öncelikle kolluk kavramını ele aldık. Daha sonra Türk Hukukunda, kolluğun zor ve silah kullanma yetkisine ilişkin düzenlemeler üzerinde durarak bu düzenlemelere göre kolluğun hangi durumlarda zor ve silah kullanabileceğini izah etmeye çalıştık. Son olarak da zor ve silah kullanma yetkisini ve bu yetkinin sınırlarını, AİHM ve AYM kararlarını inceleyerek yaşam hakkı kapsamında açıklamaya çalıştık.
  Kolluğun Zor ve Silah Kullanma Yetkisi ve Sınırları
  AİHM ve AYM Kararları Işığında Yaşam Hakkı Bağlamında
  Ünal Gençtürk
  Yayınevi:
  Adalet
  Basım Tarihi:
  2021 Ocak
  Basım Yeri:
  Ankara
  Sayfa Sayısı:
  255
  Boyut:
  16x23,5
  Baskı:
  1
   
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9786257277600
  MarkaAdalet Yayınları
  Stok DurumuVar
  9786257277600

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.