Adalet Yayınevi İdare Hukuku Temel Bilgiler-Polat Tunçer

  Fiyat:
  160,00 TL
  İndirimli Fiyat (%11,3) :
  142,00 TL
  Kazancınız 18,00 TL
  Havale / EFT:
  139,16 TL
  Hukuk hayatımızın içinde yer alır ve onu düzenler. Onsuz düzenli bir hayat düşünülemez. Kurallar hatalı yapılabilir; ancak ona uymamak daha büyük sorunlara yol açar. Dolayısıyla, hukukun üstünün olduğu ve kuralların titizlikle uygulandığı ülkeler hem huzurlu hem medenî ülkelerdir. Zira, hukuk düzeni, kaba kuvveti ortadan kaldırır ve onun yerine devlet gücüyle adaleti tesis eder. Hayatımızın her an ve aşamasında hukuk vardır ve olmalıdır. Ancak böylece medenî ve gelişmiş bir ülke haline gelebiliriz. Bu arada gelişmeyle hukukun önemli ölçüde bağlantılı olduğunu da belirtmek gerekir. Özetle hukuk, toplumsal düzeni, esenliği, güvenliği ve barışı sağlamak için önemli bir araçtır; en önemli özelliği de öngörülebilir olmasıdır. Hakeza, kamu yönetimindeki düzeni, intizamı, huzuru ve verimliliği sağlamanın ve çatışmaları azaltmanın en etkili yolu, idare hukuku hükümlerinin özenle uygulanmasını sağlamaktır. Bunun için hem yöneten hem de yönetilenlerin azamî ölçüde çaba sarf etmesi gerekir.

  İdare hukuku kodifiye edilmiş bir alan değildir. Bir başka deyişle, idare hukukuyla ilgili kanunlar tek bir kanun altında birleştirilerek, idare ya da yönetim kanunu adı altında yayınlanması şimdilik mümkün değildir. Bu nedenle de idare hukuku; kamu yönetimini ilgilendiren pek çok yasal düzenlemeleri içeren geniş bir alanı kapsamaktadır.

  Günümüzde pek çok hukukî sahada olduğu gibi, idare hukuku alanındaki en büyük sorunlardan birisi de çok kısa süreler içinde sürekli mevzuatın değişmesidir. Toplumsal değişime ayak uydurmak zorunda olan yasaların, bu denli hızlı değişmesi hukuk alanındaki belirsizliği artırmakta ve uyum sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu nedenle de yasalardaki temel mantığı ve yaklaşımı kavramak, temel bilgileri edinmek bu süreçte daha doğrudur. Böylece, idare hukuku alanındaki yenilikleri takip etmek daha bir kolaylaşır.

  Kitabın yazılma sürecinde onlara ayırmam gereken zamanı bu esere sarf ettiğim için eşin ve çocuklarımdan özür diliyorum, bu nedenle de kitabımı onlara ithaf ediyorum.


  Barkod : 
  9786258092653

  Yayın Tarihi : 2022 Nisan

  Kapak Türü : Karton Kapaklı

  Kağıt Türü : Sarı Kitap Kağıdı

  Baskı Sayısı : 1

  Sayfa Sayısı : 439

  Ebat : 16x23,5

  Takım :

  Dili : Türkçe

  Ekler :

  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9786258092653
  MarkaAdalet Yayınları
  Stok DurumuVar
  9786258092653

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.