Adalet Yayınevi Kamu Davasına Katılma - Burak Ateş

  Fiyat:
  230,00 TL
  İndirimli Fiyat (%14,8) :
  196,00 TL
  Kazancınız 34,00 TL
  Havale / EFT:
  192,08 TL
  Kamu Davasına Katılma - Burak Ateş

  Toplumların değişmesiyle birlikte hukuk sistemleri de değişim ve gelişim göstermektedir. Buna bağlı olarak ceza hukuku sürekli olarak değişmekte, gelişmekte ve çağa ayak uydurmaya çalışmaktadır. Yaşanılan bu deneyimler ışığında Ceza mevzuatımızda da birçok önemli gelişme ve değişme olmuştur.
  5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile yeni bir yargılama sistemi öngörülmüştür. Bu sistemde Ceza Muhakemesi Kanunu’nun amacı maddi gerçeğe ulaşmaktır. Bununla birlikte yeni kanunumuzda mağdur ve suçtan zarar görenin haklarına önem verilmiş, sanık-mağdur hakları dengesi sağlanmaya çalışılmıştır. Ceza Muhakemesi Kanunu ile yapılan düzenlemelerden bir tanesi de; mağdur veya suçtan zarar görenin yargılamada pasiflikten çıkarak aktif olarak rol almasına, yargılamaya etki edebilmesine olanak sağlayan, ceza muhakemesi hukuku açısından da oldukça önemli bir yere sahip olan ve çalışma konumuzu oluşturan "Kamu Davasına Katılma" kurumudur.
  Kamu davasına katılma kurumu ile, mağdur, suçtan zarar gören ve malen sorumlu olanlara kamu davasına katılarak, kanunen kendilerine tanınan hakları kullanma olanağı ve iddia makamında bulunma hakkı verilmiştir. Böylece katılan, manevi yönden tatmin duygusunun oluşmasına ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabilecektir.

  Bu itibarla çalışmamızda ilk olarak, katılmanın tanımı, hukuki niteliği, gerekliliği ile tarihi gelişimi incelenmiş, sonrasında katılmanın koşulları ile usulü ifade edilmiş ve son olarak da katılmanın sonuçları ve katılan sıfatının sona ermesi durumu açıklanmaya çalışılmıştır.
  Baskı Tarihi
  Mart 2021
  Baskı Sayısı
  1. Baskı
  Yayınevi
  Adalet Yayınevi
  Yazar
  Burak Ateş
  Sayfa Sayısı
  198
  Ebat
  16x24
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9786257656702
  MarkaAdalet Yayınları
  Stok DurumuVar
  9786257656702

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.