• Tüm Kategoriler
  • Adalet Yayınevi Medeni Hukuk - I Başlangıç Hükümleri Kişiler Hukuku Ders Kitabı

   Fiyat:
   175,00 TL
   İndirimli Fiyat (%14,9) :
   149,00 TL
   Kazancınız 26,00 TL
   Havale / EFT:
   146,02 TL


   Bilindiği gibi hukuk fakültelerinde lisans düzeyinde okutulan kitaplar, aslında bir ders kitabına göre çok detaylıdır. Bunda, öğretim üyelerinin her konuda mümkün olduğunca eksiksiz bilgi verme titizliklerinin de büyük bir etkisi vardır. Takdire şayan bu yaklaşım, öte yandan, çok hacimli ders kitaplarına yol açmakta ve öğrenciyi - doğrusu çoğu zaman- lisansüstü bilgiyi çalışmaya ve öğrenmeye zorlamaktadır. Bir yandan da, akademisyenlerin sıklıkla karşılaştığı gibi, o dönemki/seneki ders konuları genelde tamamlanamamakta ve bir şeyler hep eksik kalmaktadır. Örneğin, Medeni Hukuk-I derslerinde tüzel kişilere çok zor gelinir; gelinse bile dernek ve vakıfları ancak kuşbakışı geçilebileceği kadar zaman kalır.
   İşte bu sorunları aşmak üzere, Medeni Hukuk alanında ders veren bir kısım öğretim üyeleri olarak bir araya gelmeye ve Medeni Hukuk-I (Başlangıç Hükümleri ve Kişiler Hukuku) ders kitabı hazırlamaya karar verdik.
   Genelde bu alandaki ders kitapları 800-900 sayfa arasındadır. Bu durumda, 14 hafta üzerinden bir hesaplama yapıldığında haftada yaklaşık kitaptan 60 sayfa işlenmesi gerekir. Dersin haftada 4 saat olduğu düşünülürse, ders başına 15 sayfa düşer. Ancak bu hesap tam olarak başarılı olmaz. Zira ara sınav haftaları, kayıt haftaları, tatil günleri gibi rutin nedenlerle ders işlenmeyen haftalar olur. Öte yandan bu hesaplamada, pratik çalışmaların yapıldığı ders saatlerini de dikkate almak gerekir. Haftada veya on beş günde bir saatin de bu çalışmalara ayrılması idealdir. İşte tüm bu faktörleri dikkate aldığımızda, haftada ortalama 40 sayfa işlenmek üzere hazırlanmış bir eserin ders kitabı olarak uygun olacağını düşündük. Aslında yukarıda vurgulanan nedenlerle 12 haftalık aktif ders saati olacağı düşünülürse, hafta başına 35-40 sayfa düşecektir ki kanımca bu bile yüksektir, zira öğrencilere ders kitapları dışında bir şeyler okuyacak zamanı da aslında bırakmak zorundayız.
   Bir başka mesele ise, Başlangıç Hükümleri ile Hukuk Başlangıcı dersleri arasındaki çakışmadır. Değişik kitaplarda farklı ağırlıkta olsa da, genelde, öyle bazı konular vardır ki hem hukuk başlangıcı hem de Başlangıç Hükümleri içinde anlatılmakta ve tekrara düşülmektedir. Hukukun anlamı, sosyal düzen kuralları içindeki yeri, genel olarak yaptırım türleri, yazılı hukuk kurallarının türleri ve hiyerarşisi, haklar ve türleri, hukuk kurallarının yorumu bu konulara örnektir. Biz konulara sayfa dağılımlarını yaparken bu hususu da dikkate aldık ve tekrarı olabildiğince önlemeye ve azaltmaya çalıştık.

   Barkod : 9786257467636

   Yayın Tarihi : 2021 Ekim

   Kapak Türü : Karton Kapaklı

   Kağıt Türü : I.Hamur

   Baskı Sayısı : 1

   Sayfa Sayısı : 540

   Ebat : 16x23,5

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786257467636
   MarkaAdalet Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786257467636

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.