Adalet Yayınevi Siyaset-i Şer'iyye İbnü'l Hazım Ferid'in Mukayeseli Hukuk Anlayışı

  Fiyat:
  173,00 TL
  İndirimli Fiyat (%15) :
  147,00 TL
  Kazancınız 26,00 TL
  Havale / EFT:
  144,06 TL
  Hukuk ilmini insanlar arasındaki uyuşmazlıkları çözmek için bir mizan kılan Allah’a hamd ile adaletle hüküm vermeyi nafile ibadetlerden üstün tutan Hz. Muhammed’e salât ve selamdan sonra;
  İbnü’l-Hâzım Ferîd, miladi 1908-1910 yılları arasında Beyanu’l-Hak Mecmuası’nda “Siyaset-i Şer’iyye” başlıklı bir dizi makale kaleme almıştır. Batı hukukuyla İslam hukukunu karşılaştırarak “bizde ilm-i hukuka ne derece himmet olunduğunu ağyar nazarında dahi ispat etmek” amacıyla yayımlanan bu yazıların da “Siyaset-i Şer’iyye ve Mukayese-i Kavanin” ismiyle kitaplaşmasını arzu etmiş, ancak buna imkan bulamamıştır. Ramazan Engin tarafından bu makaleler üzerine bir bitirme tezi yapılmıştır, ancak bazı makaleler eksik ve okuma hataları ile malül bir haldeydi.
  İbnü’l-Hâzım’ın bu metnini yeniden neşrederek değerlendirmek istedik ve bilhassa ilgi ve ihtisas alanlarımızı gözeterek bir araya geldik. Yasin ve Bahaddin metni yeni harflere aktardı ve notlandırdı; Mehmet, Melikşah ve Samed yazıları günümüz hukukçularının anlaması amacıyla sadeleştirdi; ve yine Bahaddin müellifin ve eserin tanıtılmasını üstlendi; Yasin ve Melikşah Osmanlı Ceza Kanunu‘na yapılan eleştirileri yazdılar; Mehmet sigorta ve deniz ticaretiyle ilgili bahisleri değerlendirdi; Samed de aile hukuku değinilerini tespit etti.
  Karşılaştırmalı hukuk alanında önemli bir örnek olarak gördüğümüz bu eserin değerlendirme ve eleştirilere açılmasına vesile olmaktan dolayı duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isteriz.
   

  Barkod : 9786258092592

  Yayın Tarihi : 2022 Mart

  Kapak Türü : Karton Kapaklı

  Kağıt Türü : Sarı Kitap Kağıdı

  Baskı Sayısı : 1

  Sayfa Sayısı : 310

  Ebat : 16x23,5

  Takım :

  Dili : Türkçe

  Ekler :

  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9786258092592
  MarkaAdalet Yayınları
  Stok DurumuVar
  9786258092592

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.