Adalet Yayınevi-Türk Ticaret Kanunu Kapsamında Anonim Şirketlerde Sermayenin Kaybı ve Borca Batıklık-Aybüke Naz Durmuş

  Fiyat:
  118,00 TL
  İndirimli Fiyat (%15,3) :
  100,00 TL
  Kazancınız 18,00 TL
  Havale / EFT:
  98,00 TL
  Ekonomik hayatta büyük öneme sahip olan anonim şirketler açısından pay sahiplerinin sınırlı sorumluluğu söz konusudur. Şirket alacaklılarının, şirket alacaklarından dolayı pay sahiplerinin kişisel malvarlığına başvurma imkanları bulunmamaktadır. Türk Ticaret Kanunu’nda anonim şirketin malvarlığının ve sermayesinin korunmasına yönelik çeşitli düzenlemeler bulunmaktadır. Çalışmamızın konusunu oluşturan TTK’nın 376. maddesi de bu düzenlemelerden bir tanesidir.
  TTK 376. madde ile sermaye kaybı ve borca batıklık durumunda alınması gereken tedbirler ve doğacak hukuki sonuçlar, kaybın oranına göre aşamalı olarak düzenlenmiştir. Buna göre, sermaye ile kanuni yedek akçelerin toplamının yarısının kaybı halinde, yönetim kurulu genel kurulu hemen toplantıya çağırmalıdır ve iyileştirici önlemleri sunmalıdır. Kaybın üçte iki oranında olması halinde ise genel kurulun sermayenin üçte biri ile yetinmeye veya sermayenin tamamlanmasına karar vermesi gerekmektedir, aksi halde şirket kendiliğinden sona erer. Borca batıklık halinde ise yönetim kurulu, bu durumu şirket merkezinin bulunduğu yer asliye ticaret mahkemesine bildirmeli ve şirketin iflasını istemelidir.

  Çalışmamız üç ana bölümden meydana gelmektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde anonim şirketlerin mali yapısı, malvarlığı ve sermaye unsurları, malvarlığının ve sermayenin korunması ilkeleri incelenmiştir. İkinci bölümde sermayenin kaybı ve borca batıklık kavramları ve bunların nasıl tespit edileceği ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise sermaye kaybı ve borca batıklık durumunda alınması gereken önlemler, doğan hukuki sonuçlar ve yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu incelenmiştir.

  Barkod : 9786257656207

  Yayın Tarihi : 2021 Şubat

  Kapak Türü : Karton Kapaklı

  Kağıt Türü : I.Hamur

  Baskı Sayısı : 1

  Sayfa Sayısı : 2021-2

  Ebat : 16x23,5

  Takım :
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9786257656207
  MarkaAdalet Yayınları
  Stok DurumuVar
  9786257656207

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.