Aristo Yayınevi Medeni Usul Hukukunda Kısmi Hüküm ve Kısmi Kesinleştirme - Gonca Duygu Çakmak

  Fiyat:
  135,00 TL
  İndirimli Fiyat (%11,1) :
  120,00 TL
  Kazancınız 15,00 TL
  Havale / EFT:
  117,60 TL
  Medeni Usul Hukukunda Kısmi Hüküm ve Kısmi Kesinleştirme - Gonca Duygu Çakmak
   
  Taraflar arasındaki uyuşmazlık, yargılamanın sonunda mahkeme tarafından verilen nihai hüküm ile neticelenmektedir.

  Davaya konu uyuşmazlığın birden fazla olduğu yahut birbiri ile bağlantılı, bölünebilir nitelikteki taleplerin söz konusu olduğu hallerde taleplerden bir kısmının hüküm verilebilme olgunluğuna eriştiği ancak diğer talepler yönünden henüz hüküm verilebilme olgunluğuna erişmediği hallerde, çalışmamızda anlatmaya çalıştığımız koşulların var olması durumunda hüküm verilebilme olgunluğuna erişen talepler hakkında kısmi hüküm verilebilmesi gündeme gelmektedir.

  Her ne kadar medeni yargılama usulü mevzuatımızda kısmi hüküm verilebilmesine dair açık bir düzenleme bulunmamakta ise de yer yer mevzuatımızdaki geçici ödeme gibi bazı düzenlemelere bakıldığında kısmi hüküm adı altında olmasa da nitelik itibari ile benzer bazı düzenlemelerin varlığı dikkatleri çekmektedir. Ayrıca açık düzenlemeleri bulunmamakla birlikte özel dava türleri bakımından da kısmi hükmün verilip verilemeyeceği sorunu başlıklar halinde incelenmeye çalışılmıştır.

  İster kısmi ister tam olarak verilmiş olsun mahkeme kararları genel olarak iki türlü kesinleşmektedir: Maddi anlamda kesinleşme ve şekli anlamda kesinleşme. Mahkeme önüne gelen uyuşmazlığın birden fazla ve birbirinden bağımsız talepler içermesi yahut dava yığılması şeklinde açılması, ihtiyari dava arkadaşlığı ya da dava konusu talebin tek bir talep olmakla birlikte bölünebilen bir talep olduğu durumlarda yani aslında kısmi hükmün uygulanabileceği tüm hallerde, kısmi kesinleştirmenin uygulanması da mümkün olacaktır.
  Baskı Tarihi
  Mart 2021
  Baskı Sayısı
  1. Baskı
  Yayınevi
  Aristo Yayıncılık
  Yazar
  Gonca Duygu Çakmak
  Sayfa Sayısı
  181
  Ebat
  14x21
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9786257067997
  MarkaAristo Yayınları
  Stok DurumuVar
  9786257067997

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.