• Tüm Kategoriler
  • Astana Yayınları İnsan Hakları Hukuku Ders Kitabı (İlyas Doğan)

   Fiyat:
   158,00 TL
   İndirimli Fiyat (%10,1) :
   142,00 TL
   Kazancınız 16,00 TL
   Havale / EFT:
   139,16 TL
   İktidar, doğası gereği temenniler sonucu değil ciddi toplumsal talepler karşısında kendi kudretini sınırlamayı kabullenebilir. Anayasal ya da hukuk devleti dediğimiz bu rejimlerin kurulduğu ülkeler aynı zamanda insan haklarına saygının da esas alındığı ülkeler olmuşlardır. 
    
   İnsan haklarına saygının anayasal ilke haline gelmesine dönük gelişmeler eserimizde ayrıntılarıyla yer almaktadır. Böylece tarihsel süreç içinde insan haklarına saygının nasıl olup da siyasi rejimlerin meşruluk ölçütüne dönüştüğünü de ortaya koymaya çalıştık. 
    
   İnsan haklarına saygı artık sadece Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi değil Birleşmiş Milletler çatısı altında hazırlanan birçok sözleşmede düzenlenmiştir. Ancak bu sözleşmelerin hiç birindeki koruma mekanizması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin gerçekleştirdiği yargısal denetim kadar etkin değildir. Bu nedenle eserimizde mümkün olduğu ölçüde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına değerlendirme şeklinde yer vermeye çalıştık. Bunu yaparken kararları aynen vermekten kaçındık. Zira Türkçe kaynaklar arasında yeterince karar tercümesi olduğu söylenebilir. Adalet Bakanlığı internet sayfası başta olmak üzere bu kararların önemli bir bölümüne erişilebilir. Fakat insan hakları hukuku ders kitabı olarak kaleme alınan eser sayısı oldukça sınırlıdır. 
    
   Çalışmamızın hukuk fakülteleri başta olmak üzere insan hakları alanında çok önemli bir bilgi kaynağı, başvuru eseri olduğu inancındayım.
    
   Konu Başlıkları
   İnsan Haklarının Ülke Örnekleri Bağlamında Tarihsel Gelişimi
   İnsan Haklarının Küresel Düzeyde Korunması
   İnsan Haklarının Bölgesel Düzeyde Korunması
   Avrupa Kıtasında İnsan Haklarını Koruma Sistemi
   Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Çerçevesinde Korunan Haklar ve Yargılama Usulü
   Yazar    :       İlyas Doğan
   ISBN    :        9786257890564
   Baskı    :        4.Baskı
   Ebat    :          16x24 cm
   Baskı Yılı    :   Kasım 2020
   Sayfa Sayısı   884
   Kapak    :        Karton Kapak
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786257890564
   MarkaAstana Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786257890564

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.