• Tüm Kategoriler
  • Beasley'in El CerrahisiMahmut Kömürcü Habitat Yayıncılık

   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiğinde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   Bu kapsamlı ve el onarımı üzerine yazılmış olan bu kitap prensipleri ve yaklaşımları içermekte olup bana yıllar içerisinde el rahatsızlıklarına müdahalede yardımcı olmuş ve bir kaynak olmuştur. Bu kitap gerekçeli açıklama yapmakta ve bana faydası dokunan çok sayıda şekil sunmaktaydı. Bu kitabın amacı gündelik ve yatılı öğrencilere,el cerrahisi üzerine çalışanlara ve yardımcılarına kendilerine başkaları kendilerinden emin olmadan sorunlara karşısında donup kalıyorken güvenir ve bilgece sorunlara müdahale etmelerini sağlamaktır.
   Tek bir yazar tarafından yazılmış kitaplar dahi cerrahi uygulamalarda ehil olamamıştır. Nihayetinde kontrollü bir çıraklık gerektirmektedirler fakat bu tarz iyi kitaplar üzerine çalışmalar hatalardan uzak kalarak sistemli bir problem çözme ve yaklaşım şekli geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Seçilmiş bir sıranın takip edilmesinin sebepleri anlaşılmalıdır ki böylece dahil edilen prensipler uygun ve mantıklı bir şekilde diğer durumlarada uygulanabilir. Tabiki eksternal fiksasyon yöntemleri ve mikrovasküler tekniklerde gelişmeler olmuştur ancak bu gelişmenin hızı sorunların karmaşıklığı ile uyumlu değildir. Temel noktalar küçük ve yavaş gelişmektedir.
   Bana yardımı dokunan sınırlı sayıda teknik ile ilgili tecrübem bulunmaktadır. Bu kitap içerisine dahil edilmeyen diğer fikir ve cerrahi tekniklerin öneminin azaltmak istemiyorum ancak neredeyse hiçbiri tamamen yeni değildi ve ayrıca bu kitabın ansiklopedik bir kitap olmak gibi tercihi yoktur.
   Bir nesilden diğerine geçişle birlikte esas meselelerin çoğunluğunun üstesinden gelinememiştir ve halen bu bilgiler günümüzün daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle onarıcı el cerrahisinin gelişimi ile ilgili kısa bir tarih sunumu önerilmektedir.
   İkinci Dünya Savaşı öncesinde el cerrahisi nadir birkaç durum haricinde enfeksiyonun drenajı, kırık sabitlenmesi, amputasyon ve yaranın kapatılmasından oluşmaktaydı. Gelişmiş taşıma ve serbest kan transfüzyonlarının kullanımı ile İkinci Dünya Savaşı insanların kurtarılabildiği ancak çoğunlukla sakat olarak kaldığı bir savaş olmuştur. Savaş yaralanmalarının yaklaşık %25’i üst ekstremitelerin uzaklaştırılmasını gerektirecek ciddiyetteydi. Amerikalı bir general ve ortopedist olan Dr Norman Kirk sorunu net olarak görmüş ve duruma göre hareket etmiştir. İlk olarak genel cerrah plastik cerrah ortopedist ve beyin cerrahisi uzmanlarından oluşan bir yaklaşımla özelleşmiş birimlerin kurulumuna gereksinime dikkat çekmiştir. İkinci olarak yumuşak dokulara müdahalenin tedavinin sonuçlarında belirleyici öneme sahip olduğunu fark etmiştir. Bunlara göre el merkezlerini mevcuttaki plastik cerrahi servislerinde oluşturmuş gerektiğinde ortopedist ve beyin cerrahisi uzmanınında dahil edilmesini belirtmiştir.
   ISBN:9786054084401
   Yayınevi:Habitat Yayıncılık
   Yazar:Robert W. Beasley
   Çeviri Editörü:Prof. Dr. Mahmut Kömürcü, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kürklü
   Basım Yeri:İstanbul
   Basım Yılı:2011
   Baskı Sayısı:1
   Sayfa Sayısı:531
   Kağıt Türü:135 gr. Kuşe
   Ebat:22,0 x 31,0 cm
   Cilt:Sert Kapak
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786054084401
   MarkaHabitat Yayıncılık
   Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
   9786054084401

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.