Beasley'in El CerrahisiMahmut Kömürcü Habitat Yayıncılık

  Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiğinde
  Bu kapsamlı ve el onarımı üzerine yazılmış olan bu kitap prensipleri ve yaklaşımları içermekte olup bana yıllar içerisinde el rahatsızlıklarına müdahalede yardımcı olmuş ve bir kaynak olmuştur. Bu kitap gerekçeli açıklama yapmakta ve bana faydası dokunan çok sayıda şekil sunmaktaydı. Bu kitabın amacı gündelik ve yatılı öğrencilere,el cerrahisi üzerine çalışanlara ve yardımcılarına kendilerine başkaları kendilerinden emin olmadan sorunlara karşısında donup kalıyorken güvenir ve bilgece sorunlara müdahale etmelerini sağlamaktır.
  Tek bir yazar tarafından yazılmış kitaplar dahi cerrahi uygulamalarda ehil olamamıştır. Nihayetinde kontrollü bir çıraklık gerektirmektedirler fakat bu tarz iyi kitaplar üzerine çalışmalar hatalardan uzak kalarak sistemli bir problem çözme ve yaklaşım şekli geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Seçilmiş bir sıranın takip edilmesinin sebepleri anlaşılmalıdır ki böylece dahil edilen prensipler uygun ve mantıklı bir şekilde diğer durumlarada uygulanabilir. Tabiki eksternal fiksasyon yöntemleri ve mikrovasküler tekniklerde gelişmeler olmuştur ancak bu gelişmenin hızı sorunların karmaşıklığı ile uyumlu değildir. Temel noktalar küçük ve yavaş gelişmektedir.
  Bana yardımı dokunan sınırlı sayıda teknik ile ilgili tecrübem bulunmaktadır. Bu kitap içerisine dahil edilmeyen diğer fikir ve cerrahi tekniklerin öneminin azaltmak istemiyorum ancak neredeyse hiçbiri tamamen yeni değildi ve ayrıca bu kitabın ansiklopedik bir kitap olmak gibi tercihi yoktur.
  Bir nesilden diğerine geçişle birlikte esas meselelerin çoğunluğunun üstesinden gelinememiştir ve halen bu bilgiler günümüzün daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle onarıcı el cerrahisinin gelişimi ile ilgili kısa bir tarih sunumu önerilmektedir.
  İkinci Dünya Savaşı öncesinde el cerrahisi nadir birkaç durum haricinde enfeksiyonun drenajı, kırık sabitlenmesi, amputasyon ve yaranın kapatılmasından oluşmaktaydı. Gelişmiş taşıma ve serbest kan transfüzyonlarının kullanımı ile İkinci Dünya Savaşı insanların kurtarılabildiği ancak çoğunlukla sakat olarak kaldığı bir savaş olmuştur. Savaş yaralanmalarının yaklaşık %25’i üst ekstremitelerin uzaklaştırılmasını gerektirecek ciddiyetteydi. Amerikalı bir general ve ortopedist olan Dr Norman Kirk sorunu net olarak görmüş ve duruma göre hareket etmiştir. İlk olarak genel cerrah plastik cerrah ortopedist ve beyin cerrahisi uzmanlarından oluşan bir yaklaşımla özelleşmiş birimlerin kurulumuna gereksinime dikkat çekmiştir. İkinci olarak yumuşak dokulara müdahalenin tedavinin sonuçlarında belirleyici öneme sahip olduğunu fark etmiştir. Bunlara göre el merkezlerini mevcuttaki plastik cerrahi servislerinde oluşturmuş gerektiğinde ortopedist ve beyin cerrahisi uzmanınında dahil edilmesini belirtmiştir.
  ISBN:9786054084401
  Yayınevi:Habitat Yayıncılık
  Yazar:Robert W. Beasley
  Çeviri Editörü:Prof. Dr. Mahmut Kömürcü, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kürklü
  Basım Yeri:İstanbul
  Basım Yılı:2011
  Baskı Sayısı:1
  Sayfa Sayısı:531
  Kağıt Türü:135 gr. Kuşe
  Ebat:22,0 x 31,0 cm
  Cilt:Sert Kapak
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9786054084401
  MarkaHabitat Yayıncılık
  Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  9786054084401

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.