• Tüm Kategoriler
  • Der Yayınları Roma Hukuku Pratik Çalışmaları - Meseleleri Belgin Erdoğmuş, Bülent Tahiroğlu

   Der Yayınları Roma Hukuku Pratik Çalışmaları - Meseleleri Belgin Erdoğmuş, Bülent Tahiroğlu
   Görsel 1
   Fiyat:
   42,00 TL
   İndirimli Fiyat (%11,9) :
   37,00 TL
   Kazancınız 5,00 TL
   Havale / EFT:
   36,26 TL
   37.00 www.tercihkitabevi.com
   Roma Hukuku Pratik Çalışmaları - Meseleleri
   Belgin Erdoğmuş, Bülent Tahiroğlu
   Yayınevi: Der 
   Basım Tarihi: 2014 Eylül 
   Basım Yeri: İstanbul 
   Sayfa Sayısı: 288 
   Boyut: 14 x 20 cm 
   Baskı: 1 
   ISBN/Ref: 9789753534192 
   Kategori(ler): Roma Hukuku 

   "Bu kitap, Roma Hukuk alanında yapılacak bilimsel ve öğretici Çalışmalara yardımcı olmak amacıyla Hazırlanmıştır.Bu nedenle özne çözümü istenen hukuki meseleler ve bu meselelere ilişkin sorular tertip edilmiştir.Daha sonra cevaplara ve meselelerin incelendiği, sonuca bağlandığı Roma kaynaklarına yer verilmiştir. Bu şekilde, çözüm yollarının Roma Hukuku kaynaklarından alınması imkanı doğmuştur. Kitabın sonunda meselelerde geçen parayla ilgili terimler açıklanmış ve hukuki yapıdan ayrılması mümkün olmadığı için Roma iktisadi yapısı hakkında bu bağlamda bilgi verilmiştir.
   Tertip edilen meselelerin çoğunluğu Digesta 'da yer alan metinlere dayanmaktadır. Digesta. devrinin hukuk hayatında ortaya çıkan sorunlar hakkında karara varması yönünden Anglo-Sakson eğitiminde esas alınan meseleler külliyatına (case-book) benzetilmektedir. Gerçekten, Digesta eşine rastlanmayacak şekilde azametli bir meseleler kitabı, hukuki olaylar derlemesidir (Prof A.Schwarz).
   Meselelerle ilgili Roma Hukuku kuralları ve prensipler incelenirken bunların modern hukukları ve bilhassa İsviçre-Türk Hukukunu nasıl etkilediği açıklanmaya çalışılmıştır. Bu sebeple, Roma kaynaklarının çözüme bağlandığı hukuki meseleler yanında yeri geldikçe ve imkan nispetinde modern hukukun prensiplerinden İsviçre-Türk Yargıtay 'larının ve Danıştay’ın verdiği kararlara değinilmiştir. Bu şekilde, Roma Hukukunun vardığı sonuçlarla, modern hukukumuzun sonuçları arasındaki hukuki kavram ve düşünce bakımından ortaya çıkan paralellik üzerinde durulmuştur. Bunun sonucunda, modern Türk Hukukunun Roma Hukukunun büyük etkisinde bulunduğu ve Roma Hukuku kurallarının modern hukukumuza hakim olduğu görülmektedir."(Önsözden). 
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789753534192
   MarkaDer Yayınları
   Stok DurumuVar
   9789753534192

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.