Enfeksiyon Hastalıklarının Hasta Örnekleri ile Tanımı

  Fiyat:
  399,00 TL
  Havale / EFT:
  391,02 TL
  Sınırlı Sayıda
  Tıp fakültelerimizin temel amacı; toplumumuzun sağlık düzeyini çağdaş insan toplulukları düzeyine çıkartacak hekimler yetiştirmektir. Bunun için bireye ve çevreye yönelik koruyucu hekimlik yapabilen, toplumda sık görülen hastalıkları tanıyan, tedavi edebilen, toplumla iletişim kurabilen, ülkenin sağlık sorunlarını bilen ve onlara çözüm arayabilen, bilimsel araştırmalara açık, yetenekli, yeterli, bilgili hekimlere gereksinim vardır. Son yıllarda fakültelerimizde kurulan Tıp Eğitimi Anabilim Dalları ve sürekli tıp eğitiminin temel amaçlan bu yöndedir.
   
  Bilgiye ulaşmada kitabın yadsınamaz etkinliği olmakla birlikte günümüzde ölüme çare arayan tıptaki baş döndürücü yenilikler, buluşlar kitabın dinamik yapısını seneler hatta günler içerisinde azaltmakta ve kaybettirmektedir. Modern teknolojik yöntemler bilgiye ulaşmada ne kadar yardımcı olurlarsa olsunlar; insanlar okuduklarının yüzde onunu, duyduklarının yüzde yirmisini, gördüklerinin yüzde otuzunu, söylediklerinin yüzde yetmişini, uyguladıklarının da yüzde doksanını hatırlarlar gerçeğini göz önünde bulundurarak; bir öğrenme ve bilgi edinme aracı olan klasik kitaplardan farklı olarak hasta örnekleri ile yurdumuzda sık rastladığımız enfeksiyon hastalıklarını bir kitap haline dönüştürmek istenci; değerli meslektaşlarımla paylaşmak isteğim bu kitabın oluşmasında başlıca etkenlerden biri olmuştur. Ayrıca son yıllarda öğrencilerimle hasta örnekleri kullanılarak yaptığımız öğretilerin daha kalıcı ve etkin öğretim oluşturduğunun öğrencilerimiz tarafından belirtilmesi de bu etkinlikte rol oynamıştır. Bizler ülkemizin değişik bölgelerinde enfeksiyon hastalıkları ile karşılaşmakta; onları tanımı ve tedavisinde uyguladığımız yöntemler ve edindiğimiz deneyim ve birikimlerimiz kendi halinde kalmaktadır.
   
  Yurdumuzun değişik bölgelerindeki Tıp Fakültelerimizden, hastalıklar yönünden bölgesel farklılıklar da göz önüne alındığında, mezun olan genç meslektaşlarımızı; ülkemizin enfeksiyon hastalıklarını; bizzat hasta örnekleri ile daha çekici yaparak onları bilgilendirmek, edinilen bilgi ve deneyimlerimizi; onlara aktarmak açısından yararlı olacağını düşündüm. Kitabın yazılışında sayın Prof. Dr. Candeğer Yılmaz' ın editörlüğünü yaptığı 2002 yılında basılan "Hasta örnekleriyle Dahili Bilimler" kitabını da örnek alarak, "Enfeksiyon Hastalıklarının Hasta Örnekleri ile Tanımı" adlı kitabı; değişik Tıp Fakültelerimizdeki değerli öğretim üyelerimiz ve yardımcılarının bu yöndeki birikimlerini, bilimsel katkılarını özverili bir şekilde ortaya koyarak yazdıkları yazılan ile çıkarmış bulunuyoruz.
   
  Kitapta hasta sunumları; yakınmaları, öyküsü, muayene bulguları, laboratuvar bulgulan sırası ile verildikten sonra; irdeleme kısmında hastada görülen öznel ve nesnel belirtilerin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilerek tanıya gidilmesi, ayırtıcı tanısı ve tedavisi bir düzen içerisinde yapılmağa çalışılmıştır. Hastanın tanısı ve konu ile ilgili güncel bilgiler kısa ve özlü bir şekilde genel bilgilerde sunulmuş bazı hastalıklara ilişkin resimlere de yer verilmiştir. Son kısımda; anımsatma başlığı altında konu ve hastalıkla ilgili bilinmesi ve unutulmaması gereken bilgiler özetle sunulmuş en sonunda kaynaklara da yer verilmiştir.
   
  Kitap 13 ana başlık altında 60 ı aşkın konu ile ilgili hasta örneğini içermektedir.
   
  Kitabın; Enfeksiyon Hastalıklarının hasta örnekleri ile yazılmış ilk şekli olması nedeni ile her ilk yapılanda olduğu gibi eksiklikleri olacaktır. Temel amacımız öğrencilerimize, enfeksiyon hastalıkları ile uğraşan hekimlerimize ülkemizin hastalıklarını daha iyi tanıması ve öğrenmesi, tedavi yaklaşımları yönünden etkin pratik bilgiler edinmesini sağlamaktır.
   
  Kitapta ve ayrıca bölüm başlarında; insanlığın ve ulusların yaşamları boyunca edindikleri düşünce davranış ve deneyimlerini aklın süzgecinden geçirerek oluşturdukları ve insanlığın paha biçilmez mirasları olan özdeyiş ve atasözlerinden alıntılara yer verilmiştir. Bunlar bilindiği gibi insanlara yol gösterici, ışık tutucu, doğru düşünce ve davranışa yönlendiren özgün, kültürel varlıklardır.
  Prof. Dr. Münir Büke
   
   
   
  Editör: Prof. Dr. Münir BÜKE
  ISBN: 9756240105
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9756240105
  MarkaGüven Bilimsel Tıp
  Stok DurumuVar
  9756240105

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.