• Tüm Kategoriler
  • Nobel Tıp Kitabevleri Biyoloji Tarihi Orhan Küçüker

   Fiyat:
   65,00 TL
   Havale / EFT:
   63,70 TL
   Bilim tarihi kısaca bilimsel buluşların kim ya da kimler tarafından ve ne zaman yapıldığının, kısaca bilimin doğuş ve gelişmesinin bildirilmesidir.Bunun yanısıra aynı anda da bilimsel çalışmaların birbirini nasıl etkilediği, hangi problemlerin neden ele alındığı sorgulanarak, bilimsel buluşların gerekçeleri araştırılır.
   Bilim tarihinin hedefi, tarafsız bilginin ortaya çıkmasını, topluma yayılmasını ve bir bakıma nitelikli bir düşünme tarzının, bir bakış açısının oluşumunu tespit etmek olarak belirlenmiştir. Bilim tarihi bu hedefine çeşitli bilim dallarında elde edilen sonuçları vererek değil, bu sonuçları bağlı oldukları şartlar içerisinde yorumlayarak ulaşmaya çalışır. Bilim tarihinin bu bağlamda temel görevi, olayların ve buluşların bir envanterini çıkartmanın yanısıra, bilimsel kavramların, anlayışların ve teorilerin doğuşları ile gelişim süreçlerini izlemek ve açıklığa kavuşturmaktır.
   Türkiye'de de yerleşmiş ve kökleşmiş olan bilimlerin tarihçelerini, tarihsel gelişim süreçlerini ortaya koyan çalışmaları tespit eden, ülkemiz ve evrensel bilim açısından irdeleyen çalışmaların sayısı ne yazık yeterli sayıdan henüz uzaktır. Her bilim dalının tarihi (örneğin bu kitabın konusunu oluşturan biyoloji tarihi gibi) ayrı ayrı ele alınmalı ve gelişim süreci, bu sürece etki eden sosyal, siyasal, ekonomik olaylarla birlikte değerlendirilerek yazılmalıdır. Türkiye'nin bilim tarihçileri arasında paylaşılan görüşe göre, bu iş, hem büyük emek ve zaman gerektirdiği için, hem de her bilim daimin kendine özgü ve karmaşık yapısı nedeniyle özelleşmiş bilgi birikimine gereksinim olduğundan, bu işlerin altından sadece meslekten bilim tarihçilerinin kalkabilmesi her zaman pek olanaklı olmayabilmektedir. Bu nedenle bilim tarihine ilgi duyan ve çalışma konuları içerisindeki bilimin tarihini araştıracak bilim adamlarına ihtiyaç olacaktır. Üstelik yaşamlarını adamış oldukları bilimsel alanın tarihini araştırmak, bilim adaYayım Tarihi7/2014
   YazarProf. Dr. Orhan Küçüker
   YayıneviNobel Tıp Kitabevleri
   ISBN9786053350668
   Cilt / Sayfa Sayısı1 Cilt / 535 Sayfa
   Baskı Sayısı1mları için kendi uğraşları kadar saygın ve gereklidir.
    
   Teknik Özellikler
   Yazar:Orhan Küçüker
   Sayfa Sayısı:535
   Boyut:16x24
   Kapak Türü:Karton Kapak
   Basım Tarihi:2014
   Kargoya Veriliş Süresi:1-3 İş Gününde
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786053350668
   MarkaNobel Tıp
   Stok DurumuVar
   9786053350668

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.