• Tüm Kategoriler
  • On İki Levha Yayıncılık Fikir ve Sanat Eserlerinden Doğan Uyuşmazlıkların Arabuluculuk Yolu ile Çözümü - İrem Toprakkaya

   On İki Levha Yayıncılık Fikir ve Sanat Eserlerinden Doğan Uyuşmazlıkların Arabuluculuk Yolu ile Çözümü - İrem Toprakkaya
   Görsel 1
   Fiyat:
   85,00 TL
   İndirimli Fiyat (%10) :
   76,50 TL
   Kazancınız 8,50 TL
   Havale / EFT:
   74,97 TL
   76.50 www.tercihkitabevi.com
   Fikir ve Sanat Eserlerinden Doğan Uyuşmazlıkların Arabuluculuk Yolu ile Çözümü - İrem Toprakkaya

   Günümüzün modern toplumlarında, adalete erişim yolunda, mahkemelerin yanı sıra alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri önemli oranlarda tercih edilmektedir. Uyuşmazlığın sona erdirilmesi; haklı ile haksızın mahkeme huzurunda savaşı, bir tarafın zaferi diğer tarafın mağlup olduğu bir yargılama anlayışından çok farklı bir boyutta, uyuşmazlığın anlaşma yoluyla çözümü hatta husumetin yapıcı ilişkilere dönüştürülmesi temelinde ele alınmaktadır. Bu yolda en iyi araçlardan biri şüphesiz arabuluculuktur. Fikir ve sanat eserlerinin ticari olarak değerlendirilmesinde, yatırımcının kar odaklı bakış açısı ile sanatçının hassas ve kırılgan yönünün ortak bir paydada buluşamaması ve bu alanda gerçekleşen her türlü hak ihlalleri, uyuşmazlıklara davetiye çıkarırken, çözümün taraf iradelerini göz ardı eden mahkemeler nezdinde aranması günümüzün adalet anlayışı ile bağdaşmadığı gibi, tarafları da tatmin etmemektedir.

   Arabuluculuk uyuşmazlığın yapıcı yollardan çözülmesi sanatıdır. Mahkemelerin aksine hızlı, az masraflı, esnek ve dayatmasızdır, kural olarak gönüllülük esasına tabidir. Arabuluculuk yöntemi sayesinde tarafların uyuşmazlıkları hakkında hümanist, medeni, yapıcı çözümlere ulaşılması imkan dahilindedir. Zira fikir ve sanat eserleri hukuku pratik ve yaratıcı çözümler gerektirir. Bu bağlamda, çalışmamızda arabuluculuğa elverişlilik yönünden fikir ve sanat eserlerinden doğan uyuşmazlıklar özelinde ayrı ayrı değerlendirme yapılmıştır.

   Arabuluculuğun uyuşmazlık çözme kültürü oluşturma becerisinin ortaya konulması ve benimsenmesinde, konusu fikir ve sanat eserleri hukuku olan uyuşmazlıkların, toplumsal katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Zira söz konusu uyuşmazlıkların sanatın naif doğasına yakışır biçimde çözümlenmesi, toplum fertleri nezdinde arabuluculuğa ilgiyi ve uyuşmazlık çözümünde taraf hakimiyetine duyulan inancı destekleyecektir. Uyuşmazlıkları bu anlamda da fırsat olarak görüp bireyler arası ve toplumsal ilişkilerin arabuluculuk yöntemi ile yapılandırılması sağlanabilir.
   Baskı Tarihi
   Mart 2021
   Baskı Sayısı
   1. Baskı
   Yayınevi
   On İki Levha Yayıncılık
   Yazar
   İrem Toprakkaya
   Sayfa Sayısı
   318
   Ebat
   16x24
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786257334662
   MarkaOniki Levha Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786257334662

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.