Paratiroit Hastalıkları ve Cerrahisi, Adnan İŞGÖR

  Fiyat:
  299,00 TL
  Havale / EFT:
  293,02 TL
  Tiroit, Hastalıkları ve Cerrahisi kitabı yayınlandıktan sonra genellikle alınan olumlu yorumlar yeni bir kitap hazırlanması için itici güç oldu. Özellikle ülkemizde sık görüldüğüne inanılan, ancak tanısı yeterince konamayan paratiroit hastalıklarının gündeme alınması kararlaştırıldı ve bu konu ile ilgili çalışmalara başlandı.
   
  İlk aşamada kitabın içeriği kararlaştırıldı ve bu konu ilgili deneyimlerinden kuşku duyulmayan yurt içi ve yurt dışındaki meslektaşlarımızla ilişki kuruldu ve kendilerinden istenen konuları büyük bir özveri ile hazırlayarak gönderdiler. Bu bağlamda Tiroit, Hastalıkları ve Cerrahisi kitabında yer alan Temel Moleküler Biyoloji konusunun devamı niteliğinde olan bilgilerin konmasına karar verildi.
   
  İkinci aşamada paratiroidin nasıl yazılacağı konusu irdelendi ve Türk Dil Kurumunun kitapçığında yazılışına rastlanmadı. Dolayısıyla TİROİTTEN yola çıkılarak PARATİROİT olarak yazılması kararlaştırıldı.
   
  Kanımca bu kitabın kayda değer özelliklerinden birisi, konuların dizilimi ve sayfa düzenlenmesi dahil şekil, resim ve tabloların konu içindeki yerleşimlerinin bilgisayar ortamında tarafımdan düzenlenmiş olmasıdır. Bunlara ek olarak yazdığım konulardaki resimler kendi arşivimizden seçilmiş ve şekiller tarafımdan, kaynak metinlerdeki tanımlardan yola çıkılarak bilgisayar ortamında çizilmiştir. Ayrıca resim, şekil ve tablolar metinde geçtiği sayfalara yerleştirilmeye çalışılmıştır. Burada amaçlanan hedef, okuyucunun dikkatinin dağılmasını en aza indirmektir. Bu bağlamda okuyucunun rahatlığı açısından harf büyüklüğü alışılagelmişten daha büyük olarak seçilmiştir.
   
  Paratiroit ameliyatlarında kullanılan girişimlerden, tek taraflı girişimim, paratiroit konusunu işleyen kitapların aksine ayrı bir konu altında yazılmamıştır. Nedeni, günümüzde bu girişimin preoperatif görüntüleme yöntemlerinde adenomun saptanması, hızlı parathormon ölçümü ve daha da odaklanmış olarak gama prob kullanılması ile gerçekleştirilmeye başlanmasıdır. Bu ayrılılar özellikle 6D, 8A,15 ve 18A-B konularda ele alınmıştır. Buna benzer nedenlerden dolayı paratiroidektomi komplikasyonları da ayrı bir konu olarak irdelenmemiştir. Diğer yandan OH Clark tarafından yazılan Bilateral boyun eksplorasyonuna ek olarak aynı konuda A.Ü. Tıp Fakültesi Endokrin Cerrahisi biriminin uyguladığı teknik de kitaba konmuştur. Temel moleküler biyoloji ve histopatoloji konularının kendileri bir anlamda özet niteliği taşıdığından sonlarına özet eklenmemiştir.
   
  Hızlı değişim gösteren konularda 2006 dahil son yıllarda yayınlanan kaynaklara yer verilerek kitabın güncelliği korunmaya çalışılmıştır. Bu nedenlerle kitabın tam olarak hazırlanması daha fazla zaman harcanması ile sonuçlanmış ve kitap, planlanan tarihten ancak 6 ay sonra baskıya girebilmiştir.
   
  Yukarda değinilen çalışmalar sonucunda siz meslektaşlarıma sunulan bu kitabın, paratiroit konusunda yararlı olacağı inancını taşımaktayım.
   
  İleriki yıllarda bu konuda yeni bilgilerin ortaya çıkması durumunda yenilenmesi planlanan bu kitaptaki eksiklikler ve hataların hoşgörü ile karşılanacağı ve sizlerden gelecek olan öneriler, katkılar ve eleştirilerle daha iyiye doğru gidebileceğimize inanmaktayım.
   
   
  Yazar / Yazarlar-    
  Çeviri Editörü    
  Editör    Prof. Dr. Adnan İŞGÖR
  Sayfa Sayısı    482
  Baskı Tarihi    2006
  ISBN    9789756257164
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789756257164
  MarkaAvrupa Tıp Kitapçılık
  Stok DurumuVar
  9789756257164

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.