Savaş Teminat Mektupları - Vahit Doğan

  Fiyat:
  380,00 TL
  İndirimli Fiyat (%20) :
  304,00 TL
  Kazancınız 76,00 TL
  Havale / EFT:
  297,92 TL
  Altıncı Basıya Önsöz
  Ticarî hayatta, taraflar arasındaki güvensizlik duygusunu gidermek için, aynî ya da şahsî teminat kullanılmaktadır. Normal şartlarda, aynî teminatın şahsî teminata tercih edildiği genel kabul görmektedir. Ancak, kredibilitesi yüksek kişi ya da kurum tarafından verilecek şahsî teminat, aynî teminata tercih edilmektedir. Şahsî teminat niteliğine sahip olan banka teminat mektupları, bankaların kredibilitesinin yüksek olması sebebi ile uygulamada en fazla tercih edilen teminat türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle, teminat mektuplarının temel ilişkiden bağımsız olması, güvence verilen taraf bakımından büyük bir kolaylık yaratmakta ve hem ülke içi ticarî ilişkilerde hem de milletlerarası ticarî ilişkilerde tercih sebebi olmaktadır.

  Teminat mektupları, hem ülke içi ticarî ilişkilerde hem de milletlerarası ticarî ilişkilerde yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmada, teminat mektupları alanında yaşanan problemler, yargı kararlarında yararlanılarak ele alınmıştır.

  Teminat mektupları, millî hukuklarda pozitif düzenlemeye konu olmamıştır. Milletlerarası ticarî ilişkiler bağlamında MTO tarafından birörnek kurallar şeklinde düzenlenmiştir. MTO’nun sonuncu yayını olan 758 Sayılı “Talep Garantilerine İlişkin Birörnek Kurallar”(TGBK), 1 Temmuz 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
  Bu basıda da, önceki basılarda olduğu gibi, çok sayıda güncel yargı kararını ele alıp incelemeye çalıştık. Bu vesile ile yayımlanmamış kararların temininde yardımlarını esirgemeyen değerli dostlarıma bir kez daha teşekkürü borç bilirim.

  Bu baskının hazırlanması aşamasında tashihlerin yapılmasında büyük emeği geçen kürsü arkadaşım Araş. Gör. Dilara BAYTAROĞLU’na yapmış olduğukları titiz çalışma sebebi ile teşekkür ediyorum.

  Baskı Tarihi
  Eylül 2020
  Baskı Sayısı
  6. Baskı
  Yayınevi
  Savaş Yayınları
  Yazar
  Prof. Dr. Vahit Doğan
  Sayfa Sayısı
  648
  Ebat
  16x24
  Cilt
  Özel Cilt
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9786257127356
  MarkaSavaş Yayınları
  Stok DurumuVar
  9786257127356

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.