Seçkin Fikri Mülkiyet Haklarının Uluslararası Yatırım Tahkimine Konu Olması Banu Fatma Günarslan Seçkin Yayıncılık

  Fiyat:
  430,00 TL
  İndirimli Fiyat (%10,9) :
  383,00 TL
  Kazancınız 47,00 TL
  Havale / EFT:
  379,17 TL
  Fikri Mülkiyet Haklarının Uluslararası Yatırım Tahkimine Konu Olması Banu Fatma Günarslan Seçkin Yayıncılık
  Yatırım anlaşmaları, yabancı yatırımcılara uluslararası yatırım tahkimine doğrudan başvuru hakkı vermek suretiyle kapsamlı bir koruma sağlamaktadır. Fikri mülkiyet hakları, bir yatırım türü olarak yatırım anlaşmalarına dâhil olmuştur. Bunun sonucu olarak yabancı yatırımcı olarak kabul edilen fikri mülkiyet hak sahipleri, yatırım anlaşmasının ihlali olarak değerlendirilebilecek iç hukuk uygulamalarına karşı uluslararası yatırım tahkimine başvurma hakkı elde etmiştir.

  Fikri mülkiyet haklarının uluslararası yatırım anlaşmaları ile yatırım kapsamına dâhil edilmesi, fikri mülkiyet ile ilişkili yatırım uyuşmazlıklarına yeni bir biçim kazandırmıştır. Son yıllarda, fikri mülkiyete ilişkin muhtelif talepler uluslararası yatırım tahkimine konu edilmiştir.

  Bu çalışma ile fikri mülkiyet haklarının yatırım olarak kabul edilmesi, bilhassa fikri mülkiyet iddialarının uluslararası yatırım tahkimi önüne getirilmesi eleştirel bir biçimde tartışılmıştır. Birinci bölümde fikri mülkiyet hakları, uluslararası yatırım hukuku ve tahkim ilişkisine genel bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, yabancı yatırım olarak fikri mülkiyet hakları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, fikri mülkiyet hukuku uluslararası yatırım koruma standartları çerçevesinde tartışılmıştır. Dördüncü bölümde, Philip Morris v Uruguay ile Eli Lilly v Kanada davaları ayrıntılı olarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde fikri mülkiyet haklarının uluslararası yatırım tahkimi aracılığı ile uygulanmasının etkileri üzerinde durulmuş; altıncı bölümde ise muhtemel sorunlara ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir.

  Konu Başlıkları
  Uluslararası Yatırım Anlaşmalarında Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması
  ICSID Konvansiyonu'nda 'Yatırım' Olarak Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması
  Uluslararası Yatırım Hukukunda Koruma Standartları ve Fikri Mülkiyet Hukuku
  Philip Morris v Uruguay
  Eli Lilly v Kanada

  Barkod: 9789750277955
  Yayın Tarihi: Haziran 2022
  Baskı Sayısı:  1
  Ebat: 16x24
  Sayfa Sayısı: 320
  Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
  Kapak Türü: Karton Kapaklı
  Dili: Türkçe
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750277955
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750277955

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.