Seçkin Sigortacının Kanuni Halefiyeti ve Rücu Hakkı - Cahit Damar Seçkin Yayınları

  Fiyat:
  440,00 TL
  İndirimli Fiyat (%10,9) :
  392,00 TL
  Kazancınız 48,00 TL
  Havale / EFT:
  388,08 TL
  Sigorta, sigortalı bakımından kazanç aracı; zarardan sorumlu olan kişi bakımından da sorumluluğu ortadan kaldıran araç olmamalıdır. İşte sigorta hukukunda bunu sağlayan kurum, sigortacının kanuni halefiyetidir. Zarar sigortalarında sigortacı, ödediği tazminat miktarınca sigortalıya kanunen halef olur ve ödemiş olduğu sigorta tazminatını zarar sorumlusuna rücu edebilir. Ancak sigortalı bir eliyle verdiğini diğer eliyle geri alamamalıdır. Bu kapsamda, sigortacının halefiyetten kaynaklanan rücu hakkın kimlere karşı kullanılamayacağının hakkaniyet ve hukuk çerçevesinde tespit edilmesi de gereklidir.

  Sigortacının rücu hakkı, halefiyet kapsamında kendiliğinden doğabileceği gibi, sorumluluk sigortalarında halefiyetten bağımsız olarak sigorta sözleşmesinden de doğabilir. Bazı sorumluluk sigortası poliçe genel şartlarında sigortacıya, sigorta ettirene veya sigortalıya rücu etme hakkı tanınmıştır. Sigortacının halefiyete dayanmayan rücu hakkı, sorumluluk sigortasının niteliği itibariyle istisnai nitelikte olduğundan sınırı ve kapsamının hakkaniyetle belirlenmesi de gereklidir.

  Çalışmamızda sigorta hukukuna ilişkin temel kavramlar kısaca açıklandıktan sonra, sigortacının halefiyet ve rücu hakkı tüm unsurlarıyla ele alınmış, özellikle sigortacının halefiyet hakkına dayanan rücu hakkından muaf olan ve olması gereken kişiler karşılaştırmalı hukuk da incelenerek değerlendirilmiş, son olarak sigortacının rücu hakkı ve rücu davası ele alınmıştır.

  Konu Başlıkları
  Temel Kavramlar
  Sigortacının Kanuni Halefiyet Hakkı
  Sigortacının Rücu Hakkı
  Rücu Davası

  Barkod: 9789750277801
  Yayın Tarihi: Mayıs 2022
  Baskı Sayısı:  1
  Ebat: 16x24
  Sayfa Sayısı: 327
  Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
  Kapak Türü: Karton Kapaklı
  Dili: Türkçe
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750277801
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750277801

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.