Seçkin Türk Borçlar Kanunu'na Göre Kira Sözleşmesinin Sona Ermesi-Burcu Sırataş

  Fiyat:
  210,00 TL
  İndirimli Fiyat (%11) :
  187,00 TL
  Kazancınız 23,00 TL
  Havale / EFT:
  183,26 TL
  Günümüzde en fazla akdedilen sözleşme türlerinden biri olan kira sözleşmeleri ile ilgili uygulamada en fazla karşılaşılan sorun, sona erme halleri ile ilgilidir. Bu nedenle bu sorunları derinlemesine irdeleyebilmek ve ayrıca akademik anlamda sorulara yanıt bulabilmek amacıyla çalışma konusu olarak TBK'ya göre kira sözleşmesinin sona erme nedenleri seçilmiştir. Çalışmada genel hatları ile akademik açıklamalara ve bunlara ilişkin Yargıtay görüşünü yansıtan bir kısım emsal kararlara da yer verilmiştir.

  Çalışmanın birinci bölümünde; TBK'daki yeni düzenlemeler uyarınca kira sözleşmesinin tanımı, unsurları, tarafları, süresi, hukuki niteliği, şekli ve tarafların genel olarak hak ve borçları üzerinde durulmuştur.

  İkinci bölümde; TBK'ya göre kira sözleşmesinin sona erme nedenleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde TBK'daki sıraya uygun olarak önce genel hükümlere tabi kira sözleşmesinin sona erme nedenleri irdelenmiş, genel hükümlere tabi kira sözleşmesinin sona erme nedenleri de kendi içinde olağan ve olağanüstü sona erme nedenleri olarak tasnif edilmiştir. Aynı bölümde konut ve çatılı işyeri kirasının sona erme nedenleri de incelenmiş, bu nedenler bildirim ve dava yoluyla sona erme olarak tasnif edilmek suretiyle açıklanmıştır. Ayrıca ürün kirasının sona erme nedenlerine de genel olarak değinilmiştir.

  Üçüncü bölümde ise; kira sözleşmesinin sona ermesinin sonuçları açıklanmış, kiracının iade borcunun kapsamı, ifa zamanı, ifa şekli ve bu borca aykırı davranışın sonuçları üzerinde durulmuştur.

  Konu Başlıkları
      Türk Borçlar Kanunu'nun Kiraya İlişkin Genel Hükümlerine (TBK m. 299–338) Göre Sona Ermesi
      Konut ve Çatılı İşyeri Kiralarında Sona Erme
      Bildirim Yoluyla Sona Erme
      Dava Yoluyla Sona Erme
      Ürün Kirasının Sona Ermesi
      Sona Ermenin Sonuçları

  Barkod: 9789750270482
  Yayın Tarihi: Ağustos 2021
  Baskı Sayısı:  1
  Ebat: 16x24
  Sayfa Sayısı: 192
  Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
  Kapak Türü: Karton Kapaklı
  Dili: Türkçe
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750270482
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750270482

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.