Seçkin Yayıncılık Anonim ve Limited Şirketlerde Pay Sahipliğinin İspatı Burak Saldıroğlu

  Fiyat:
  530,00 TL
  İndirimli Fiyat (%10,9) :
  472,00 TL
  Kazancınız 58,00 TL
  Havale / EFT:
  467,28 TL

  Pay kavramı anonim ve limited şirketler için önemli bir yer tutmaktadır. Ayrı tüzel kişiliği olan bu şirketlerde pay sahibi, sahip olduğu pay ile şirket ortağı olmakta, şirketin kendisine sağladığı hak ve borçlardan yararlanmaktadır. Sermaye şirketlerinin bağımsız bir kişiliği olmasından dolayı pay sahipleri tüzel kişiliği olmayan diğer şirketler kadar kolay tespit edilmeyebilmektedir.

  Pay, sahibine ortak olduğu şirkete karşı hak ve borçlara sahip olma yetkisi vermektedir. Bu hak ve borçlar pay sahibine değil paya tanınmıştır. Örneğin şirketin kâr payı dağıtmasında pay sahibi değil, elinde bulundurduğu pay önemlidir. Pay sabit kalır, pay sahibi değişkendir. Bu paya ve dolayısıyla ortaklara özgü hak ve borçlara sahip olduğunu iddia eden kişinin pay sahipliği gündeme gelecektir. Pay sahipliğini ise pay sahibinin somut olayın koşullarına göre ispatlaması gerekebilecektir.

  Pay sahibi olduğunu ispatlaması gereken pay sahibi için çeşitli yollar vardır. Bu yolları çözümleyebilmek için bu kitapta öncelikle payın aslen- devren kazanılması ayrımı anonim şirketler ve limited şirketler için ayrı ayrı incelenmiştir. Her bir pay kazanma şeklinde pay sahibinin uyuşmazlık çıktığında pay sahipliğini nasıl ispatlayabileceğine dair ispat vasıtaları tespit edilmiştir.

  Konu Başlıkları
  Sermaye Şirketlerinde Pay Kavramı
  Anonim ve Limited Şirkette Pay Sahipliğinin Kazanılması
  Aslen ve Devren Kazanmada ispat
  Uygulamada Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri
  Barkod: 9789750278655
  Yayın Tarihi: Temmuz 2022
  Baskı Sayısı:  1
  Ebat: 17x25
  Sayfa Sayısı: 232
  Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
  Kapak Türü: Ciltli
  Dili: Türkçe

  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750278655
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750278655

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.