Seçkin Yayıncılık Boşanmada Mal ve Paraların Paylaşılması -Filiz Berberoğlu Yenipınar

  Fiyat:
  625,00 TL
  İndirimli Fiyat (%11) :
  556,00 TL
  Kazancınız 69,00 TL
  Havale / EFT:
  550,44 TL
  Seçkin Yayıncılık Boşanmada Mal ve Paraların Paylaşılması -Filiz Berberoğlu Yenipınar
  Uygulamada sıkça karşılaşılan konulardan seçilerek hazırlanmış olan bu çalışmada, boşanma davaları sonucunda mal ve paranın paylaşılması, içtihatlı mevzuat (4721 sy. Türk Medeni Kanun 201 -281 maddeleri ) ve örneklerle açıklanmıştır.

  Mal rejimi boşanma davasının açıldığı tarih itibarıyla sona ermiştir.

  Sözleşmeyle başka mal rejiminin seçildiği ileri sürülmemiş ise, evlilik tarihinden 4721 Sayılı TMK'nin yürürlüğe girdiği 01.01.2002 tarihine kadar mal ayrılığı bu tarihten mal rejiminin sona erdiği tarihe kadar ise, edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir.

  Katılma alacağı, Yasa'dan kaynaklanan bir hak olup, bu hakkı talep eden eşin gelirinin olmasına veya söz konusu mal varlığının edinilmesine, iyileştirilmesine ya da korunmasına katkıda bulunulmasına gerek yoktur. Ayrıca, bir eşin bütün malları, aksi ispat edilinceye kadar edinilmiş mal olarak kabul edilir.

  01.01.2002 tarihinden önce; 743 Sayılı Türk Kanunu Medenisi'nin (TKM) yürürlükte olduğu dönemde, eşler arasında yasal mal ayrılığı rejimi geçerliydi . TKM'de, mal rejiminin tasfiyesine ilişkin düzenleme mevcut olmadığından, eşlerin bu dönemde edindikleri mal varlığının tasfiyesine ilişkin uyuşmazlık, aynı Kanun'un 5.maddesi yollamasıyla Borçlar Kanunu'nun genel hükümleri göz önünde bulundurularak "katkı payı alacağı" hesaplama yöntemi kurallarına göre çözüme kavuşturulmalıdır. Zira Borçlar Kanunu, Medeni Kanun'un tamamlayıcısı olarak kabul edilmiştir.

  Mal ayrılığı rejiminde; eşler kendi malları üzerinde tasarruf yetkisine ve intifa hakkına sahiptir ve mallarının idaresi kendisine aittir.

  Her birinin malları, geliri ve kendi kazançları yine kendilerine ait kişisel mallarıdır.

  Tamamen uygulamaya yönelik olarak hazırlanan bu çalışmada, Genel bilgiler ve açıklamalarla mal rejimine ilişkin hesaplama teknikleri ile örnek dilekçeler, bilirkişi raporları ilgili mevzuat yer almakta olup çalışma en güncel ve yeni tarihli Yüksek yargı kararlarıyla zenginleştirilmiştir.

  Konu Başlıkları
  Eşler Arasındaki Mal Rejimi TMK 202– 281 Maddeleri
  Genel Bilgiler – Örnekli – İçtihatlı – Açıklamalı – İlgili Mevzuat İncelemesi
  Uygulamadan Dilekçeler – Sözleşmeler – Bilirkişi Raporları

  Barkod: 9789750278648
  Yayın Tarihi: Temmuz 2022
  Baskı Sayısı:  3
  Ebat: 16x24
  Sayfa Sayısı: 518
  Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
  Kapak Türü: Karton Kapaklı
  Dili: Türkçe
   
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750278648
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750278648

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.