Seçkin Yayıncılık Ceza Hukuku ve Kültür Varlıkları-Tuğrul Katoğlu

  Fiyat:
  245,00 TL
  İndirimli Fiyat (%10,6) :
  219,00 TL
  Kazancınız 26,00 TL
  Havale / EFT:
  214,62 TL
  Kültür varlıkları, insanlığın ortak mirasını oluşturmakta, ürünü oldukları toplumların tarihsel ve kültürel kimliklerine tanıklık etmekte, bu kimliklerin ifadesi olmaktadır.

  Bu çalışmada kültür varlıklarının korunması, bu varlıklara yönelik tahribatın ve gayrı meşru kültür varlığı ticaretinin önlenmesi bakımından ceza hukukunun işlevi, uluslararası kamu hukukunun ve özellikle uluslararası ceza hukukunun sağladığı koruma ile Türk hukukundaki ilgili düzenlemeler ele alınmıştır. Öncelikle, hukuka aykırı kültür varlığı dolaşımı ve kültür varlığı tahribatında ki artışın temel nedenleri belirlenmiştir. Ardından, insanlığın ortak mirasını oluşturan, toplumsal ve bireysel açıdan büyük önem taşıyan kültür varlıkları üzerinde işlenen ya da bu varlıkların dolaşımına ilişkin suçların önlenmesi, bu varlıkların gelecek kuşaklara aktarılması bakımından ceza hukukunun rolü ve işlevi konusu ele alınmıştır.

  Bu çerçevede, uluslararası ceza hukukunun, kültür varlıklarının korunması bakımından sağladığı güvenceler, tarihsel gelişimi de aktarılmak suretiyle, savaş ve barış dönemleri bakımından ayrı ayrı incelenmiştir. Kültür varlıklarının tahribi ve hukuka aykırı biçimde yerlerinden edilmeleri, savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım suçları açısından değerlendirilmiştir. Son olarak, Cumhuriyet'in ilanından önceki ve sonraki dönemlerde kültür varlıklarının korunması açısından Türk hukuku ve idari teşkilatında yaşanan gelişmeler ile 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun da öngörülen suçlar ve cezai düzenlemeler incelenmiştir.

  Kitap, yayınlandığı 2017 yılından sonra 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nda yapılan değişiklikler ve uluslararası hukuk belgeleri bakımından ortaya çıkan gelişme ile yeniliklerle gözden geçirilerek güncellenmiştir.

  Konu Başlıkları
  Kültür Varlıklarının Korunması Bakımından Ceza Hukukunun İşlevi Uluslararası Ceza Hukuku ve Kültür Varlıkları
  Türk Hukukunda Kültür Varlıklarının Cezaen Korunması

  Barkod: 9789750276873
  Yayın Tarihi: Nisan 2022
  Baskı Sayısı:  2
  Ebat: 16x24
  Sayfa Sayısı: 376
  Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
  Kapak Türü: Karton Kapaklı
  Dili: Türkçe
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750276873
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750276873

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.