Seçkin Yayıncılık İş Kazası ve Meslek Hastalıklarının İş Hukuku Bakımından Sonuçları – İş Hukuku Monografileri – Altan Kayacan

  Fiyat:
  200,00 TL
  İndirimli Fiyat (%11) :
  178,00 TL
  Kazancınız 22,00 TL
  Havale / EFT:
  174,44 TL
  İş kazaları ve meslek hastalıkları konusu, tüm dünyada büyük bir hukuki, ekonomik ve sosyal sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Nitekim her geçen yıl görülme sıklığı artan iş kazası ve meslek hastalıkları hem ülkemiz hem dünyada ölüm olaylarının başlıca sebeplerinden birini oluşturmaktadır. Dünyada her yıl 300 milyonun üzerinde iş kazası ve meslek hastalığının meydana geldiği ve bunlar sonucunda yılda yaklaşık üç milyon insanın hayatını kaybettiği görülmektedir.

  İlk çağlardan itibaren çeşitli düşünürlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmalarda bulunduğu, sanayi devrimi sonrasında bu konu üzerinde daha da yoğun bir şekilde durulduğu bilinmektedir. Ülkeler gerek iç hukuklarındaki düzenlemeler ile gerekse bir araya gelerek uluslararası alanda söz konusu sorunu çözmeye çaba göstermektedir.

  Türkiye'de de iş kazaları ve meslek hastalıklarının engellenebilmesi veya en aza indirgenebilmesi gayesiyle işveren, işçi ve devlet olmak üzere tüm sosyal taraflara çeşitli yükümlülükler getiren hukuki düzenlemeler oluşturulmuştur. Söz konusu yükümlülükler işverenler açısından özünde maliyete dayalı sebepler, işçiler açısından ise kolaya kaçma ve dikkatsizlik gibi nedenler ile ihmal edilmektedir.

  Yüksek lisans tezine dayanılarak ortaya çıkmış bu kitapta, iş sağlığı ve güvenliği bilincine sahip bireylerden meydana gelen bir toplum oluşmasına katkı sağlamak amacıyla, tarafların yükümlülükleri, bunların ihmali sonucu ortaya çıkan maddi ve manevi zararların ağırlığı, ilgili hukuki düzenlemeler ve emsal dosyalar üzerinden ortaya konulmuştur.

  Konu Başlıkları
  İşverenin ve İşçinin Yükümlülükleri
  Sorumlulukların İhlalinin İşveren, İşçi ve Devlet Açısından Sonuçları
  Maddi ve Manevi Zararların Hesaplanmasına İlişkin Esaslar
  Güncel İçtihatlar ve Örnek Dava İncelemeleri

  Barkod: 9789750268977
  Yayın Tarihi: Mayıs 2021
  Baskı Sayısı:  1
  Ebat: 16x24
  Sayfa Sayısı: 188
  Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
  Kapak Türü: Karton Kapaklı
  Dili: Türkçe
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750268977
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750268977

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.