Seçkin Yayıncılık Türk Borçlar Kanunu ve FIDIC Kırmızı Kitap Uyarınca İnşaat Sözleşmelerinde Süre Uzatım Halleri – Borçlar Hukuku Monografileri – Özge Eken

  Fiyat:
  190,00 TL
  İndirimli Fiyat (%11,1) :
  169,00 TL
  Kazancınız 21,00 TL
  Havale / EFT:
  165,62 TL
  İnşaat sözleşmeleri, yüklenicinin bir inşaat meydana getirme, iş sahibinin ise bu inşaat karşılığında bedel ödeme borcunu üstlendiği sözleşmelerdir. İş sahibi inşaat konusu yapıyı bir an önce kullanmak, yüklenici ise işi bitirip bir an önce sözleşme bedeline hak kazanmak istediğinden inşaat sözleşmelerinde süre kavramı önem arz eden bir kavramdır.

  İnşaat işinin karmaşık yapısından kaynaklı olarak, taraflar sözleşmenin ifası aşamasında başlangıçta hesaba katmadıkları birçok olayla karşılaşabilmektedir. Bu olaylar neticesinde yüklenicinin sözleşmede belirtilen teslim tarihine riayet edememesi sıkça rastlanılan bir durumdur. Bu bağlamda kitapta; büyük hacimli yol, baraj, tünel vb. projelerde kullanılan sözleşmeler göz önünde bulundurularak, öncelikle 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre inşaat sözleşmeleri incelenmiş, daha sonra bu kanuna göre hangi hallerde yükleniciye cezasız süre uzatımı verilebileceği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın devamında uluslararası platformda kabul görmüş ve büyük hacimli inşaat projelerinde sıkça kullanılan FIDIC tip sözleşmeleri incelenerek, FIDIC sözleşmeleri arasında en sık kullanılan Kırmızı Kitap özelinde süre uzatım halleri ele alınmıştır. Bu inceleme yapılırken sözleşmeye uygulanacak hukukun Türk hukuku olarak seçildiği hallerde, bunun sözleşmeye nasıl yansıyacağı incelenmiştir. Ayrıca sözleşme hükümlerinin Borçlar Kanunu'na paralellik gösterdiği ve Kanun'dan uzaklaştığı noktalara değinilmeye çalışılmıştır.

  Barkod: 9789750268557
  Yayın Tarihi: Mayıs 2021
  Baskı Sayısı:  1
  Ebat: 16x24
  Sayfa Sayısı: 156
  Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
  Kapak Türü: Karton Kapaklı
  Dili: Türkçe
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750268557
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750268557

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.