Seçkin Yayıncılık Türk Ceza Hukukunda Akıl Hastalığı-Fatmanur Yağcı Çetin

  Fiyat:
  290,00 TL
  İndirimli Fiyat (%11) :
  258,00 TL
  Kazancınız 32,00 TL
  Havale / EFT:
  255,42 TL
  Kişinin işlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğini ifade eden isnat yeteneğini etkileyen nedenlerden en çok tartışmalı hususu bünyesinde barındıranlarından biri akıl hastalığıdır. Uzun yıllar boyunca hem tıp hem de hukuk alanlarında fazlaca tartışmış olan ve günümüzde de hâlâ tartışmalı konumunu koruyan akıl hastalığı meselesi bakımından Türk ceza hukukunda da birçok farklı görüş söz konusudur. Bu çalışmada Türk ceza hukukunda akıl hastalığı üç bölüm altında incelenmiştir.

  Çalışmanın ilk bölümünde akıl hastalığına sahip olan kişilerin Türk ceza hukuku sistemindeki yerinin anlaşılabilmesi amacıyla öncelikle isnat yeteneği kavramı ve esası incelenmiş, ardından isnat yeteneğinin suç genel teorisindeki yerine ilişkin görüşler ele alınmıştır. Sonrasında akıl hastalığı kavramı ve akıl hastalıklarının sınıflandırılması ve Türk ceza hukuku uygulamasında sıkça karşılaşılan akıl hastalıklarına değinilmiştir. Ardından akıl hastalığı olup olmadığı tartışmalı olan hususlar incelenmiş ve akıl hastalığının ceza sorumluluğu üzerindeki etkisine ilişkin açıklamalarda bulunulmuştur.

  Çalışmanın ikinci bölümünde 765 sayılı mülga ceza kanunu öncesi dönem ve mülga ceza kanunu düzenlemesi ardından da 5237 sayılı ceza kanununda akıl hastalığı düzenlemesine ilişkin bilgiler verilmiştir. Ardından güvenlik tedbirleri hakkında genel bir açıklama yaparak akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirlerine ilişkin değerlendirme yapılmıştır.

  Çalışmanın üçüncü ve son bölümündeyse topluma yeniden kazandırma kavramı Türk hukukundaki düzenlemeler çerçevesinde açıklanarak topluma yeniden kazandırmada akıl hastalığı olanların durumu incelenmiştir. Bu inceleme sonrasında da Türkiye'de akıl hastalığı olan suç işlemiş kişilerin topluma yeniden kazandırılmasına ilişkin çalışmalara değinilmiştir. Son olarak akıl hastalığı olan suç işlemiş kişiler için alternatif bir yargılama modeli olarak akıl sağlığı mahkemeleri hakkında bilgiler verilmiş ve Brooklyn Akıl Sağlığı Mahkemesi uygulaması çerçevesinde akıl sağlığı mahkemelerinin Türkiye'de uygulanabilirliği hususunda önerilerde bulunulmuş ve çalışma tamamlanmıştır.

  Konu Başlıkları
  İsnat Yeteneği Kavramı ve Esası
  Akıl Hastalığı Kavramı, Sınıflandırması ve Tartışmalı Durumlar
  Türk Ceza Kanununda Akıl Hastalığına İlişkin Düzenlemeler
  Topluma Yeniden Kazandırma ve Akıl Sağlığı Mahkemeleri

  Barkod : 9789750277825

  Yayın Tarihi : 2022 Mayıs

  Kapak Türü : Karton Kapak

  Kağıt Türü : I.Hamur

  Baskı Sayısı : 1

  Sayfa Sayısı : 175

  Ebat : 16x23,5

  Takım :

  Dili : Türkçe

  Ekler :
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750277825
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750277825

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.