Seçkin Yayınevi Anonim Şirket Yönetim Kurulu Üyelerinin Sorumluluğu Davası-Üstün Köprücü

  Fiyat:
  570,00 TL
  İndirimli Fiyat (%11,1) :
  507,00 TL
  Kazancınız 63,00 TL
  Havale / EFT:
  501,93 TL
  Yönetim kurulu üyeleri, anonim şirketlerin yönetimde en üst düzeyde yetkili kişilerdir. Yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu TTK m. 549 vd. hükümlerde düzenlenmiştir. Bu çalışmada, yönetim kurulu üyelerine ve yöneticilere karşı açılacak sorumluluk davalarındaki usul hukuku problemleri incelenmektedir. Zira sorumluluk sebepleri birçok çalışmada kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.

  Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde usul hukuku bakımından sonuç doğuran maddi hukuka ilişkin temel meseleler incelenmektedir. Bu bölümde maddi hukuk bakımından temel hususlara değinildikten sonra pay sahiplerinin ve şirket alacaklılarının dava hakkının niteliği tartışılmaktadır.

  İkinci bölümde, davanın tarafları incelenmektedir. Öncelikle davacı tarafta kimlerin yer alabileceği belirlenmektedir. Akabinde de davalı tarafta yer alabilecek yönetim kurulu üyeleri ile yöneticiler değerlendirilmektedir.

  Üçüncü bölümde dava türleri, dava şartları ve ilk itirazlar ele alınmaktadır. Dava türleri bağlamında özellikle belirsiz alacak davası ve kısmi dava üzerinde durulmaktadır. İkinci olarak, sorumluluk davası bakımından özellik arz eden dava şartları değerlendirilmektedir. Son olarak, ilk itiraz oluşturabilecek hususlar ve bu kapsamda tahkim yargısına ilişkin problemler de incelenmektedir.

  Son bölümde ise, medeni usul hukuku bakımından özellik arz eden diğer hususlara değinilmektedir. Bu kapsamda yargılama usulü, feri müdahale ve davanın ihbarı, davaların birleştirilmesi ve sübjektif dava yığılması, ispat ve deliller, davayı sona erdiren işlemler, yargılama giderleri ve kanun yoluna başvurulmasına ilişkin sorunlar değerlendirilmiştir.

  Konu Başlıkları
  Dava Hakkının Niteliği
  Davanın Tarafları
  Dava Türleri, Dava Şartları, İlk İtirazlar
  Medeni Usul Hukuku Bakımından Özellik Arz Eden Diğer Hususlar
  Anonim Şirket Yönetim Kurulu Üyelerinin Sorumluluğu Davası


  Barkod : 
  9789750277993

  Yayın Tarihi : 2022 Haziran

  Kapak Türü : Ciltli

  Kağıt Türü : I.Hamur

  Baskı Sayısı : 1

  Sayfa Sayısı : 272

  Ebat : 17x25

  Takım :

  Dili : Türkçe

  Ekler :

  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750277993
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750277993

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.