Seçkin Yayınevi İdari Yargılama Usulü Hukuku (Halil Kalabalık) Halil Kalabalık

  Fiyat:
  370,00 TL
  İndirimli Fiyat (%10,8) :
  330,00 TL
  Kazancınız 40,00 TL
  Havale / EFT:
  323,40 TL
  İdarî işlemlerin hukuka aykırılığına karşı, siyasi ve idarî çeşitli denetim yollarına başvurulabilir. Ancak ülkemizde vatandaşlara tanınan bu yolların yetersiz ve etkisiz olması nedeniyle, yargısal başvurunun önemi bir kat daha artmaktadır. İdarî yargı, demokratik hukuk devletinin esasını teşkil eden denetim düşüncesinin ve mekanizmalarının önemli bir bileşenini oluşturur.

  Genel olarak yargı işlevinin iki özgül görünümde ortaya çıktığı söylenebilir; bunlardan biri hukuksal koruma, diğeri de yargısal denetimdir. Hukuksal koruma; subjektif bireysel hakların gerçekleşmesini, idarenin işlem ve eylemlerinden bireylerin/vatandaşların korunmasını, yargısal denetim ise; objektif hukuk düzeninin korunmasını, diğer bir ifadeyle hukuk devletinin gerçekleşmesini sağlar. Temel işlevi, idarenin hukuka uygunluğunun denetlenmesi ve sağlanması olan bu iki işlev idarî yargıda, diğer yargı kollarına göre daha çok iç içe geçmiştir. Şöyle ki; idarî yargı birinci işlevi dolayısıyla temel hak ve özgürlüklerin idareye karşı korunmasına ve idare aracılığıyla gerçekleşmesine hizmet ederken, yargısal denetim, işlevi dolayısıyla demokrasi düşüncesini somutlaştırmak olan hukukun üstünlüğü ilkesinin hayata geçmesini sağlar.

  İdari yargılama usulü hukuku alanında mevzuattaki, doktrindeki ve içtihattaki gelişmeler dikkate alınarak kitap güncellenerek ve gözden geçirilerek baskıya hazır hale getirilmiştir. Kitabın amacı; programında idari yargılama hukuku derslerine yer veren hukuk fakültesi, siyasal bilgiler fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi gibi yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin derli toplu, kısa ve özet nitelikte ders notu ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu nedenle gereksiz dipnotlardan kaçınılmış, zorunlu dipnotlara yeri geldiğince yer verilmiştir.

  Konu Başlıkları
  İdari Yargılama Usul Hukukuna Giriş
  İdari Yargı Hâkimlerinin Hukuki Statüsü
  İdari Yargı Kuruluşları
  İdari Yargının Görev Alanı
  Uyuşmazlık Mahkemesi ve Yargı Yolu Uyuşmazlıkları
  İdari Yargıda Davalar
  İptal Davası
  Tam Yargı Davası
  İdari Yargılama Usulünün Özellikleri
  İdari Yargıda Görev ve Yetki
  İdari Davalarda Taraflar
  İdari Dava Açma Süresi
  İdari Yargıda
  Dava Açılması ve Sonuçları
  İdari Dava Sürecinde
  Taraf İstekleri
  Dosyaların İncelenmesi ve Karar
  İdari Yargıda Kanun Yolları

  Yayın Tarihi: Şubat 2024
  Baskı Sayısı:  17
  Ebat: 16x24
  Sayfa Sayısı: 472
  Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
  Kapak Türü: Karton Kapaklı
  Dili: Türkç
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750290756
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750290756

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.