• Tüm Kategoriler
  • Seçkin Yayınevi İdari Yargılama Usulü Hukuku (Halil Kalabalık)

   Fiyat:
   123,00 TL
   İndirimli Fiyat (%11,4) :
   109,00 TL
   Kazancınız 14,00 TL
   Havale / EFT:
   106,82 TL
   İdarî işlemlerin hukuka aykırılığına karşı, siyasi ve idarî çeşitli denetim yollarına başvurulabilir. Ancak ülkemizde vatandaşlara tanınan bu yolların yetersiz ve etkisiz olması nedeniyle, yargısal başvurunun önemi bir kat daha artmaktadır. İdarî yargı, demokratik hukuk devletinin esasını teşkil eden denetim düşüncesinin ve mekanizmalarının önemli bir bileşenini oluşturur.

   Genel olarak yargı işlevinin iki özgül görünümde ortaya çıktığı söylenebilir; bunlardan biri hukuksal koruma, diğeri de yargısal denetimdir. Hukuksal koruma; subjektif bireysel hakların gerçekleşmesini, idarenin işlem ve eylemlerinden bireylerin/vatandaşların korunmasını, yargısal denetim ise; objektif hukuk düzeninin korunmasını, diğer bir ifadeyle hukuk devletinin gerçekleşmesini sağlar. Temel işlevi, idarenin hukuka uygunluğunun denetlenmesi ve sağlanması olan bu iki işlev idarî yargıda, diğer yargı kollarına göre daha çok iç içe geçmiştir. Şöyle ki; idarî yargı birinci işlevi dolayısıyla temel hak ve özgürlüklerin idareye karşı korunmasına ve idare aracılığıyla gerçekleşmesine hizmet ederken, yargısal denetim, işlevi dolayısıyla demokrasi düşüncesini somutlaştırmak olan hukukun üstünlüğü ilkesinin hayata geçmesini sağlar.

   İdari yargılama usulü hukuku alanında mevzuattaki, doktrindeki ve içtihattaki gelişmeler dikkate alınarak kitap güncellenerek ve gözden geçirilerek baskıya hazır hale getirilmiştir. Kitabın amacı; programında idari yargılama hukuku derslerine yer veren hukuk fakültesi, siyasal bilgiler fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi gibi yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin derli toplu, kısa ve özet nitelikte ders notu ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu nedenle gereksiz dipnotlardan kaçınılmış, zorunlu dipnotlara yeri geldiğince yer verilmiştir.

   Konu Başlıkları
   İdari Yargılama Usul Hukukuna Giriş
   İdari Yargı Hâkimlerinin Hukuki Statüsü
   İdari Yargı Kuruluşları
   İdari Yargının Görev Alanı
   Uyuşmazlık Mahkemesi ve Yargı Yolu Uyuşmazlıkları
   İdari Yargıda Davalar
   İptal Davası
   Tam Yargı Davası
   İdari Yargılama Usulünün Özellikleri
   İdari Yargıda Görev ve Yetki
   İdari Davalarda Taraflar
   İdari Dava Açma Süresi
   İdari Yargıda
   Dava Açılması ve Sonuçları
   İdari Dava Sürecinde
   Taraf İstekleri
   Dosyaların İncelenmesi ve Karar
   İdari Yargıda Kanun Yolları

   Yayın Tarihi: Şubat 2022
   Baskı Sayısı:  16
   Ebat: 16x24
   Sayfa Sayısı: 440
   Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
   Kapak Türü: Karton Kapaklı
   Dili: Türkç
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789750275449
   MarkaSeçkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9789750275449

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.