Seçkin Yayınları Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Şerhi (Gökhan Yılmaz, Seracettin Göktaş)

  Fiyat:
  735,00 TL
  İndirimli Fiyat (%10,9) :
  655,00 TL
  Kazancınız 80,00 TL
  Havale / EFT:
  641,90 TL
  Kargo Bedava
  Ülkemizde 1982 Anayasasından sonra yürürlüğe giren 2821 sayılı Sendikalar Kanunu ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu'na yönelik eleştirileri karşılamak ve uluslararası sözleşmelerle uyumlu bir düzenleme yapmak amacıyla 18.10.2012 tarih ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kabul edilmiştir.

  Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, işçi ve işveren sendikaları ile konfederasyonların kuruluşu, yönetimi, işleyişi, denetlenmesi, çalışma ve örgütlenmesine ilişkin usul ve esaslarla birlikte işçilerin ve işverenlerin karşılıklı olarak ekonomik ve sosyal durumları ile çalışma şartlarını belirlemek üzere toplu iş sözleşmesi yapmalarına, uyuşmazlıkları barışçı yollarla çözümlemelerine, grev ve lokavta başvurmalarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir. Örgütlenme, toplu iş sözleşmesi ve grev hakkını düzenleyen bu Kanunun başarısı kuşkusuz sendikal hak ve özgürlükleri ne derecede genişlettiğiyle ölçülebilir. Bu bağlamda Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar geçen zaman içinde yapılan uygulamalar düzenlemenin başarısını değerlendirmek için önemli bir ölçüttür.

  Toplu iş ilişkilerini düzenleyen Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'yla ilgili bugüne değin şerh, ders kitapları, monografi, makale gibi pek çok eser yazılmıştır. Bununla birlikte yeni denilebilecek olan bu Kanunun pek çok hükmünün anlam ve kapsamına ilişkin tartışmalar devam etmektedir. Sözü edilen Kanun şerhinin hazırlanmasındaki amaç, alternatif bir kaynak olarak toplu iş hukuku literatürüne katkıda bulunulmasıdır.

  Bir kanun şerhinin yazımında kanunun gerekçesi ve bilimsel görüşlerin yanında yargı içtihatları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle maddelerin gerekçe ve açıklamalarından sonra şerhin kapsamına değer katacağı düşüncesiyle, Yargıtay emsal kararları da özetiyle birlikte ilişkin oldukları maddelerin altına yazılmıştır.

  Kitap yazarlarının Kanunun uygulanmasıyla ilgili Yargıtay Dairesinde yıllarca görev yapmalarının kazandırdığı bilgi ve birikim değerlendirilerek, uygulayıcıların istifadesine sunulmuştur.

  Konu Başlıkları
  Amaç ve Tanımlar
  Kuruluş Esasları ve Organlar
  Üyelik
  Güvenceler
  Faaliyetler
  Kuruluşların Gelirleri, Denetimi ve Kapatılması
  Toplu İş Sözleşmesinin Genel Esasları
  Toplu İş Sözleşmesinin Yapılması
  Toplu İş Uyuşmazlıklarının Çözümü
  Yüksek Hakem Kurulunun Kuruluşu ve
  Çalışma Esasları
  Grev ve Lokavt
  Çeşitli ve Son Hükümler

  Stok Kodu:9789750265815
  Boyut:16x24 cm
  Sayfa Sayısı:1240
  Basım Yeri:Ankara
  Basım Tarihi:2021
  Kapak Türü:Karton Kapak
  Dili:Türkçe
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750265815
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750265815

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.