Seçkin Yayınları Türk Hukuk Tarihi (Gül Akyılmaz-Halil Cin) Gül Akyılmaz-Halil Cin

  Fiyat:
  510,00 TL
  İndirimli Fiyat (%11,8) :
  450,00 TL
  Kazancınız 60,00 TL
  Havale / EFT:
  441,00 TL
  Kitabın Açıklaması
  Gerçek anlamda hukukçuların yetişmesi için günümüzdeki hukuki müesseselerin ve hukuk kurallarının geçmişle bağlantısını kavrayabilmek son derece önemlidir. Bunun yanı sıra toplumsal hafızaya kazınmış bazı uygulamaların kökenlerine ulaşabilmek ancak hukuk tarihi incelemeleriyle mümkün olabilecektir. Böylelikle günümüzde karşılaştığımız kimi hukuki problemlerin çözümlemesinde katkı sağlayıcı yöntemlere ulaşılabilecektir.
  Bu çerçevede Türk Hukuk Tarihi kitabı yenilirken, bir yandan Türk hukuk tarihi dersinde öğrencilere yardımcı olması, diğer yandan da konuya ilgi duyan herkese hitap etmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda Osmanlıdan günümüze aktarılan hukuki sorunların çözümünde bir başlangıç noktası teşkil etmesi istenmiştir.
  İlk baskısından bugüne kadar uzanan yirmi yıllık süreçte kitap çeşitli kereler yenilemekle birlikte, en kapsamlı düzenleme bu baskıda gerçekleştirilmiştir. Öncelikle çok sayıda yeni ve güncel kaynak gözden geçirilerek eklenmiştir. Bunun yanı sıra İslamiyet öncesi Türk hukuku, Osmanlı devlet ve yargı teşkilatı, ceza hukuku, aile hukuku, Tanzimat sonrası Osmanlı hukuku başlıkları yeniden ele alınarak çok sayıda yeni kaynaklarla desteklenerek genişletilmiştir. Ayrıca günümüz hukukuyla bağlantılı konuları içermesi sebebiyle gayrimüslimler ve vakıflarla ilgili başlıklar da yeniden yazılmıştır. Osmanlı döneminde kurulan evlatlık vakıflar ve gayrimüslim vakıflarıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nin yakın dönemde aldığı kararlar ve değerlendirilmesi de çalışmaya eklenmiştir.
  Kitabın Konu Başlıkları
  İslamiyet Öncesi Türk Hukuku
  İslamiyet'in Kabulünden Sonra Türk Hukuku
  İslam ve Osmanlı Hukukunda Devlet Yapısı ve İşleyişi
  Gayrimüslimler
  Ceza Hukuku
  Kişiler Hukuku
  Aile Hukuku
  Miras Hukuku
  Osmanlı Arazi Rejimi
  Tanzimat Sonrası Osmanlı Hukuku
  Türk Hukuk Tarihi
  Prof. Dr. Halil Cin,Prof. Dr. Gül Akyılmaz
  15. Baskı, 
  Ekim 2023
  Kitabın Detayları
  Dili:
  Türkçe
  Ebat:
  16x24
  Sayfa Sayısı:
  648
  Barkod / ISBN:
  9789750288128
  Kapak Türü:
  Karton Kapaklı
  Yayınevi:
  Seçkin Yayıncılık
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9789750288128
  MarkaSeçkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9789750288128

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.