Yetkin Uygulamalı ve İçtihatlı Ceza Muhakemesi Kanunu (2 Cilt) İbrahim Şahbaz

  Fiyat:
  2.000,00 TL
  İndirimli Fiyat (%15) :
  1.700,00 TL
  Kazancınız 300,00 TL
  Havale / EFT:
  1.666,00 TL
  Kargo Bedava
  Bu çalışmada, ceza muhakemesi konusunda hemen herkesin kendisine gerekli olabilecek bir şeyleri bulabileceği düşünülmüştür. Öğreti ile uygulama bir araya getirilmeye ve özgün görüş ortaya konmaya çalışılmıştır.

  Yasada gerçekleştirilen sık değişiklikler dikkate alınarak her madde altına madde gerekçesi yazılmamış, ancak açıklamalarda madde gerekçelerine ilgisi oranında yer verilmiştir.

  İçtihatlar, maddelerle ilgili açıklamalardan sonra, yeniden eskiye doğru sıralandırılmıştır. Böylece, zaman içerisinde içtihat değişiminin izlenmesi, maddelerde meydana gelen değişikliklere göre de içtihatların farklı olması gösterilmek istenmiştir.

  Siyah puntolu yazılarla, okuyucunun aradığı örnek içtihadı bulmasına kolaylık sağlanmaya çalışılmıştır. Birbirine benzer kararlar vardır; ancak, bu kararlarda siyah puntolarla benzeri kavramlara yer verilmiş olsa da, içerikleri farklı olduğu için, okuyucunun benzeri siyah puntolu içtihatları okumalarında yarar var.

  Bölge Adliye Mahkemelerinin faaliyete geçmesinden sonra temyizin sınırı dikkate alındığında, önceki içtihatlardan birçoğunun (yasa yararına bozma yoluyla verilebilecek kararlar hariç) yeniden verilmesi mümkün olmayabilir. Ancak, buradaki içtihatların tüm mahkemelerce dikkate alınması ve bunlardan yararlanılması devam edeceği için, geçiş dönemi de düşünülerek, farklı içtihatlara yer verilmiştir. Çünkü, içtihatların, yasada değişiklikler olsa da, hukukçuların tecrübeleriyle oluşturuldukları dikkate alındığında, zaman içerisinde dikkate alınması gerekebilir.

  İçtihatların birden fazla maddeyle ilgili olması halinde, okuyucunun bunlara en seri biçimde ulaşabilmesi amacıyla, ilgili maddelerin altında yer alması sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak, maddelerden birinde olmayan içtihat, sayfa sayısını artırmamak için en fazla ilgili olan madde altına alındığından, okuyucu içtihadı yer almasını düşündüğü maddede bulamazsa, ilgili diğer maddelerden birinin altında bulması mümkündür. Örneğin yetersiz gerekçeyle ilgili, içtihatları, 34, 230, 232 ve 289 ncu maddelerde bulmak mümkündür.

  İçtihatların büyük çoğunluğu, Bölge Adliye Mahkemeleri faaliyete geçinceye kadar, yürürlük yasası hükmü gereğince (5320, m.8), 1412 sayılı CYY’nın bir kısım maddeleri yürürlükte olduğundan (1412, m.305-326), 1412 sayılı yasa hükümleriyle ilgilidir. Okuyucunun bunu göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ancak geçiş dönemi dikkate alınarak, 1412 sayılı Yasa ile ilgili olsalar da, içtihatlar, yeni yasa maddesinin altında içtihatlar başlığı altında verilmeye çalışılmıştır.

  Yasalarda gerçekleştirilen sık değişiklikler nedeniyle, tüm maddelerle ilgili bir çalışmada, dikkatten kaçan hususlar olabilmektedir. Ancak, bu eser yayımlanana kadar azami titizlik gösterilmeye çalışılmıştır.

  Kitapta sadece Yargıtay içtihatları değil, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararları da mümkün mertebe aktarılmaya çalışılmıştır.

  Uygulamalı ve İçtihatlı Ceza Muhakemesi Kanunu (2 Cilt)
  İbrahim Şahbaz
  Yayınevi:
  Yetkin
  Basım Tarihi:
  2020 Eylül
  Basım Yeri:
  Ankara
  Sayfa Sayısı:
  3470
  Boyut:
  16x24 cm
  Baskı:
  1
  ISBN/Ref:
  9786050506501
  Diğer Özellikler
  Stok Kodu9786050506501
  MarkaYetkin Yayınları
  Stok DurumuVar
  9786050506501

  PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.