• Tüm Kategoriler
  • Yetkin Yayınları Amerika Birleşik Devletleri'nin Yönetim Yapısı-Bilge Uz

   Fiyat:
   175,00 TL
   İndirimli Fiyat (%11,4) :
   155,00 TL
   Kazancınız 20,00 TL
   Havale / EFT:
   151,90 TL
   Ülkemizde Amerikan yönetim sistemine ilişkin sınırlı derecede güncel kaynak olduğu göze çarpmaktadır. Gerçekten de Amerikan devlet yapısının işleyişi her yönüyle incelenmemiş bir alandır. Bu açıdan "Amerika Birleşik Devletleri'nin Yönetim Yapısı" başlıklı bu kitap l alanyazında önemli bir boşluğu dolduracaktır.

   Bu kitabın temel amacı, Amerikan yönetim sisteminin federal ve i eyaletler düzeyindeki işleyişini tüm yönleriyle okuyucuya sunmaktır. Dahası, hem kamu yönetimi hem de kamu hukuku alanındaki öğrencilere karşılaştırmalı bir perspektif sunmayı amaçlayan bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri yönetim sisteminin kendine özgülüğünü mercek altına da almaktadır. Amerikan sistemindeki bu kendine özgülük vurgusu, Uz'un çalışmasının özgün yanlarından birini oluşturmaktadır. Çünkü kendi coğrafi ve tarihsel koşullarının sonucu olarak ortaya çıkan mısuigeneris yapının, dünyanın geri kalanına uygulanmasında hem teorik hem de pratik sorunlar yaratması kaçınılmazdır.

   Bilindiği gibi, Amerikan yönetim sistemi, kolonyal dönemden itibaren tarihsel, toplumsal ve sosyo-ekonomik nedenlere bağlı olarak kendine özgü şartların etkisiyle oluşmuş bir tür yönetsel icat olarak kabul edilmektedir. Sistemin kurucuları, özellikle Kıta Avrupası yönetimlerinin aristokratik yapılarını reddederek yeni bir anlayış üzerinden işlerliği olan bir yönetim sistemi oluşturmayı amaçlamışlardır. İşte Uz'un çalışması, Amerikan devlet yönetimini güncel kaynaklardan elde edilen bilgileri de hesaba katarak kuruluşundan günümüze bütünlüklü bir şekilde incelemektedir.

   Konu Başlıkları
   ABD Yönetim Sisteminin Kuruluşu ve Temelleri
   Federal Yönetimin Yapısı ve İşleyişi
   Eyaletler ve Yerel Yönetimlerin Yapısı ve İşleyişi
   Barkod: 9786050511857
   Yayın Tarihi: Nisan 2022
   Baskı Sayısı:  1
   Ebat: 16x24
   Sayfa Sayısı: 429
   Yayınevi: Yetkin Yayınları
   Kapak Türü: Karton Kapaklı
   Dili: Türkçe
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786050511857
   MarkaYetkin Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786050511857

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.